هدف اصلی از درست کردن بولت ژورنال، برنامه ریزی و بهترشدن در زندیگمونه. بولت ژورنال میتونه یک دفتر خط‌دار ساده باشه که توش با خودکار آبی تمام کارهامون رو می نویسیم. میتونه یک دفتر نقاشی خوشگل باشه که با طرح های رنگی پر شده. جدا از اینکه چه نوع دفتری رو برای برنامه ریزی زندگیتون می پسندین، همیشه راه هایی برای بهتر کردن این برنامه وجود داره و یکی از اون راه ها استفاده از کدگذاری رنگی توی صفحه هاست. اگر هیچی راجع به بولت ژورنال نمی دونید بهتره اول آموزش بوژو رو مطالعه کنید یا ویدیو آموزشی رو تماشا کنید. بعد بیاید سراغ کدگذاری رنگی !

هدف از کدگذاری رنگی بولت ژورنال

یکی از رمزهای موفقیت در زندگی اینه که تمام وقتمون رو روی یک بعد نذارین و بین کارهایی که داریم تعادل برقرار کنیم. اینکه هر شب مهمونی نریم یا هر روز صبح تا شب مشغول درس خوندن نباشیم. اینکه میزان وقتی که برای کار روی پروژه ها میذاریم خیلی بیشتر از وقتی نباشه که برای خانواده میذاریم. این تعادل برقرار کردن، باعث آرامش خاطر میشه. وقتی هر روز از صبح تا شب فقط روی یک پروژه متمرکز باشیم، حتی اگر در نهایت اون پروژه به خوبی انجام بشه و به موفقیت برسه، ممکنه حس خوبی بهمون دست نده چون از بخش های دیگه ی زندگیمون عقب موندیم، چون رابطه مون با پارتنرمون دچار اختلال شده یا چون به دلیل ورزش نکردن توی اون مدت چندین کیلو وزن اضافه کرده باشیم. پس مهمه که بین همه ی برنامه ریزی هایی که توی بولت ژورنال انجام میدیم، بتونیم با یک نگاه کلی به صفحه ها متوجه بشیم که آیا تعادل برقرار هست یا نه!

دسته بندی بخش های مختلف زندگی

توی بولت ژورنال معمولا چه چیزهایی ثبت میشن؟ هدف ها، کارهای روزانه، پروژه هایی که باید تا یک تاریخی تموم بشن، قرارها، مخارج ماهانه، لیست خرید و ... چند دقیقه وقت بذارید و تمام چیزهایی که در زندگی براتون مهم هست رو لیست کنید. ممکنه شامل بیست مورد یا بیشتر بشه. از کافه رفتن تا درس خوندن، از خرید کردن تا فیلم دیدن. بعد سعی کنید که این موردهای داخل این لیست رو به صورت چندتایی کنار هم قرار بدین. مثلا کافه رفتن و خرید کردن رو میشه در یک دسته ی «فان» قرار داد. میشه ورزش کردن و غذای سالم خوردن رو در دسته ی «سلامتی» قرار داد. این دسته بندی فقط بستگی به خودتون داره. اینکه کدوم موردها رو توی کدوم دسته قرار بدین. بهتون پیشنهاد میکنم که روی هم سه تا پنج دسته بندی کلی داشته باشین چون قراره برای هر دسته از یک رنگ خاص استفاده کنین و رنگ های زیاد ممکنه باعث سردرگمی بشه. [caption id="attachment_1117" align="aligncenter" width="877"]کدگذاری رنگی در بولت ژورنال کدگذاری رنگی در بولت ژورنال[/caption]

اعمال ِ کُدها در بولت ژورنال

یک قسمت از دفترتون رو به عنوان راهنمای این دسته ها قرار بدین. اسم هر دسته رو بنویسید و رنگی رو براش استفاده میکنید روی اسمش یا کنارش بکشید. همچنین لیستی از کارهایی رو که مربوط به هر دسته هستند زیرش یادداشت کنید. به هرحال ممکنه بعد از گذشت زمان فراموش کنید که در ابتدا چه قراری با خودتون گذاشتید و این فراموشی باعث دلسردی و رها کردن بشه. بعد از اینکه راهنما رو یادداشت کردین میتونین از این رنگ ها در هرجای دفترتون که میخواین استفاده کنید. روی هبیت هایی که دنبال میکنید، روی هدف هایی که برای هر ماه دارید و خیلی جاهای دیگه. از اینجا به بعد هر وقت به دفترتون نگاه میکنید، مثلا به صفحه ی مربوط به ماه مرداد، با یک نگاه متوجه میشید که آیا در این ماه به اندازه ی کافی برای سلامتی خودتون وقت گذاشتید یا نه. یا به اندازه ی کافی از بودن کنار خانواده لذت بردین یا نه. به یاد داشته باشید که این ارزیابی کردن ها مهم ترین بخش ِ هر بولت ژورنال محسوب میشه. برنامه ریزی بدون ارزیابی تاثیر چندانی نداره!!! دوستای خوبم، اگر دوس دارید راجع به صفحه های اصلی هر بولت ژورنال اطلاع پیدا کنید میتونید این صفحه رو بخونید. خُب حالا حاضرید این کُدگذاری رو امتحان کنید؟؟    

بحث و گفتگو

ورود

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

وارد شوید