بولت ژورنال چیست ؟

بولت ژورنال یک دفتر خیلی ساده ست که میشه ازش برای همه چیز استفاده کرد. بیشترین کاربردی هم که داره توی برنامه ریزیه. از این دفتر هم میشه برای برنامه ریزی کاری استفاده کرد، هم برای درس خوندن و کنکور، و هم هر چیز دیگه ای که شما نیاز دارید برای برنامه بچینید. اما کاربرد این دفتر ساده فقط به برنامه ریزی زمانی محدود نمیشه. با استفاده از این دفتر می تونید هدفتون رو در زندگی پیدا کنید، عادت های جدید یاد بگیرید، کارهای هیجان انگیز انجام بدید وخلاصه، زندگی ای رو داشته باشید که واقعا دوسش دارید. حالا بولت ژورنال واقعا چیست ؟ جواب این سوال خیلی ساده ست! یک دفتر که بهتون کمک می کنه همون زندگی ای رو داشته باشید که واقعا می خواهید!

صفحه ی آموزش بولت ژورنال رو هم بخون چون اونجا به تفکیک و با جزئیات برات توضیح دادم.

بولت ژورنال را از کجا تهیه کنم؟

خب حلا که می دونید بولت ژورنال چیست سوال پیش میاد که چطور میشه این دفتر رو داشت؟! بولت ژورنال یعنی یک دفتر ساده و یک خودکار که شما می خرید. بقیه ش دست خودتونه. شما در ابتدا اصول این روش رو یاد می گیرید و بعد می تونید خودتون دفتری رو درست کنید که متناسب با شخصیت و زندگی خودتون باشه. مزیت اصلی بولت ژورنال هم در همینه که برای هر کس متفاوته و هر شخصی می تونه اون رو مطابق با نیازهای خودش طراحی کنه.

هر جایی که چیزی به عنوان بولت ژورنال به شما می فروشه بدونید که کلاه برداریه. اصل بولت ژورنال در اینه که هر کسی خودش اون رو برای خودش طراحی می کنه. در نتیجه بولت ژورنال هر شخص با بولت ژورنال آدم های دیگه متفاوته. حتی بولت ژورنال یک نفر در هجده سالگیش با بولت ژورنال همون آدم وقتی بیست ساله میشه کلی فرق داره. بنابراین دفترهای برنامه ریزی آماده، هرچند که می تونن مفید باشن (خودم هم قبلا ازشون استفاده کردم) اما اسمشون هیچ وقت بولت ژورنال نیست! چون امکان نداره چیزی که برای استفاده ی چند صد یا چند هزار نفر طراحی شده بتونه بولت ژورنال باشه. بولت ژورنال هر شحص یک دفتر کاملا متمایز و خاصه!

پس برای تهیه ی بولت ژورنال باید یک دفتر خالی، هر دفتری که باهاش راحت هستید و یک خودکار (یا بیشتر!) تهیه کنید و خودتون دست به کار بشید!

چطور بولت ژورنال درست کنم؟

بعد از تهیه ی لوازم التحریر مناسب، نوبت میرسه به درست کردن بولت ژورنال. قسمت جذاب ماجرا این جاست که می تونید صفحه ها رو هر طوری که دلتون می خواد درست کنید. منتها یک چارچوب کلی وجود داره که اگر بهش عمل کنید کارایی این دفتر خیلی زیاد خواهد بود.

منبع اصلی آموزش بولت ژورنال درست کردن کتابیه که رایدر کارول نوشته: برنامه ریزی به روش بولت ژورنال. من این کتاب رو در اسفندماه سال ۹۸ ترجمه کردم و انتشارات کتاب کوله پشتی هم اون رو چاپ کرده. اگر حوصله ی کتاب خوندن ندارید یا با آموزش های ویدیویی راحت ترید، می تونید ویدیوی آخرین وبیناری که من برگزار کردم رو تماشا کنید و کامل یاد بگیرید که بولت ژورنال چیست .

وبینار آموزش بولت ژورنال
وبینار آموزش بولت ژورنال

یادتون باشه نیازی نیست که همون اول کلی صفحه ی متفاوت درست کنید. حتی به فکر زیبایی هم نباشید. (اصلا زیبایی مهم نیست!) بلکه با صفحه های کم و کاربردی (همونایی که توی راهنما معرفی شدن) شروع کنید و با گذر زمان که کم کم با بولت ژورنال آشنا شدید و بهش عادت کردید، صفحه ها رو افزایش بدین.

من توی اینستاگرام نردیشمی منتظر تبادل ایده و معاشرت با شما بولت ژورنالیست های عزیز هستم.