آینده نگار در بولت ژورنال

ما در بولت ژورنال ، بر خلاف دفترهای برنامه ریزی دیگه، تمرکزمون روی ماه جاری یا نهایتا ماه بعده. یعنی اگر الان دهم آبان باشه، من کاری به آذر و دی ندارم، بلکه فقط برای همین آبان برنامه ی دقیق می چینم. چرا این کار رو می کنیم؟ چون قرار نیست بولت ژورنال ساعت ها از ما وقت ببره و بعدش کلی صفحه ی از پیش درست شده ی خالی داشته باشیم. این که میشه مثل دفترهای برنامه ریزی آماده! همگی هم می دونیم که این مدل صفحه ها معمولا خالی می مونن و هیچ وقت پر نمیشن.

سوالی که پیش میاد اینه که پس اگر در طول سال کاری پیش اومد که مربوط به ماه های بعد بود، مثلا استاد امتحان میانترم رو برای آذر تعیین کرد، یا خودم برای بهمن بلیت هواپیما گرتم، اینها رو کجای دفتر یادداشت کنم؟ بولت ژورنال برای این مسئله یگ راهکار خیلی خوب داره.

ما توی بولت ژورنال، همون اول دفتر، یکی دو صفحه رو برای آینده نگار در نظر می گیریم. آینده نگار یک سری کادر داره برای ماه های آینده (معمولا تا آخر سال) که ما هنوز صفحه های مربوط به اون ماه رو درست نکردیم. مثلا الان که ده آبان باشه، اگه من بخوام یک آینده نگار جدید درست کنم، شامل ماه های آذر، دی ، بهمن و اسفند خواهد بود.

در شکل زیر یک نمونه آینده نگار خارجی وجود داره! این آینده نگار دو صفحه ای ، توی هر صفحه ش سه تا ماه داره و از آپریل تا سپتامبر رو شامل میشه. به همین سادگی!

آینده نگار در بولت ژورنال
آینده نگار در بولت ژورنال

با گذر زمان ، هر وقت به ماه جدیدی، مثلا بهمن رسیدیم و می خواستیم برای اون ماه برنامه ریزی کنیم، برمی گردیم به آینده نگار و به کادر مربوط به اون ماه نگاه می کنیم تا هر چیزی رو که قبلا براش یادداشت کرده بودیم یادمون بیاد و اون رو توی برنامه بنویسیم. این طوری هم چیزی رو فراموش نمی کنیم و هم وقتمون رو برای درست کردن صفحه های زیاد هدر نمی دیم.

اگر می خواهید درباره ی بقیه ی قسمت های اصلی بولت ژورنال یاد بگیرید آموزش بولت ژورنال رو بخونید یا ویدیو «وبینار بولت ژورنال چیست» رو دانلود کنید.