آموزش بولت ژورنال (یک روش برنامه ریزی به شدت منعطف!)

بولت ژورنال چیه؟

بولت ژورنال یک روش برنامه ریزیه که این سالها به دلیل منعطف بودن و جذاب بودنش خیلی معروف شده! در این روش تو یک دفتر برنامه ریزی مخصوص خودت درست می کنی که با همه ی دفترهای برنامه ریزی دنیا فرق میکنه! چون تو این دفتر رو برای خودت و متناسب با شخصیت خودت و به سلیقه ی خودت طراجی کردی. بولت ژورنال تو میتونه خیلیی ساده یا خیلییی جنگولی باشه. میتونه فقط با خودکار مشکی نوشته شده باشه یا توش پر از نقاشی با آبرنگ باشه. همه چیز دست توئه. تنها نکته ی مهم اینه که اول اصول برنامه ریزی به روش بولت ژورنال رو یاد بگیری و بعد شروع به درست کردن دفتر خودت بکنی. در این پست به صورت خیلی خلاصه اصول این روش رو مرور می کنیم. 😇

بولت ژورنال چیست

اصول روش بولت ژورنال

تو می تونی همین الان یک دفتر و یک خودکار برداری و شروع به درست کردن بولت ژورنال بکنی. اما اگه یک کوچولو وقت بذاری و اصول اولیه ی این روش رو یاد بگیری، قدرتش برات چند برابر میشه. مبدع این روش یک اقاست به اسم رایدر کارول و کتابی نوشته به نام برنامه ریزی به روش بولت ژورنال. الان این کتاب در همه جای دنیا منبع اصلی روش بولت ژورنال محسوب میشه. زهرا نجاری در سال ۱۳۹۸ این کتاب رو ترجمه کرده و توسط انتشارات کتاب کوله پشتی چاپ شده.

رایدر کارول، نویسنده کتاب بولت ژورنال و مبدع این روش
رایدر کارول، نویسنده کتاب بولت ژورنال و مبدع این روش

صفحه های اصلی دفتر بولت ژورنال

بهتره بولت ژورنالت چندتا صفحه ی اصلی رو داشته باشه. من در ادامه هر کدوم رو بهت معرفی می کنم. همچنین میتونی در ویدیوی زیر طراحی این صفحه ها رو تماشا کنی.

فهرست

اول بولت ژورنال چند صفحه ی خالی برای فهرست میذاریم. توی فهرست، عنوان هر صفحه ای که درست میشه و شماره ی اون صفحه رو یادداشت می کنیم تا بعدا بتونیم راحت پیداش کنیم.

لینک به توضیحات بیشتر درباره ی فهرست

صفحه اهداف

لیستی از اهداف بلندمدتی که می‌خوای بهشون برسی رو اول دفترت اضافه کن. این لیست میتونه زمان مشخصی داشته باشه مثلا یک ساله یا ده ساله باشه. همچنین میتونه بدون زمان مشخصی باشه و صرفا هدفی باشه که در زندگی برات خیلی مهمه مثلا: میخوام یک ورزشکار معروف بشم!

آینده نگار

در این قسمت کارهایی رو می نویسیم که مربوط به زمانی خارج از ماه جاری هستند. مثلا اگر الان آبانه، آینده نگار شامل کادرهای ماه آذر، دی، بهمن و اسفند میشه. می تونیم برای هر ماه نصف صفحه یا یک سوم صفحه رو اختصاص میدیم. اول هر ماه جدید که می خواهیم برنامه ریزی کنیم، به اینده نگار نگاه می کنیم و مواردی رو که از قبل برای اون ماه یادداشت کردیم به صفحه ی برنامه ریزی مون منتقل می کنیم.

لینک به توضیحات بیشتر درباره آینده نگار

ماه نگار

این قسمت مربوط به برنامه ریزی برای ماهیه که توش هستیم. ماه نگار شامل دو صفحه ست: صفحه ی وظایف که توش هدف های ماه، کارهایی رو که می خوایم اون ماه انجام بدیم، اولویت ها و این جور موارد رو یادداشت می کنیم. و صفحه ی دوم میشه تقویم که توش از یکم تا آخر ماه رو علامت می زنیم و رویدادهای زمانی مربوط به اون ماه رو یادداشت می کنیم.

لینک به توضیحات بیشتر درباره ی ماه نگار

روزنگار

روزنگار اصلی ترین بخش بولت ژورناله. معمولا دفترتون رو که باز می کنید با این صفحه کار دارید و هر چیزی رو بهتره اول اینجا وارد کنید و بعدا که وقت کردید از این قسمت منتقلش کنید به بخش های دیگه. یک جورایی چرک نویس بولت ژورنال محسوب میشه و کارش خیلی مهمه! درست کردنش هم خیلی ساده ست! بالای صفحه تاریخ می زنید! همین! این میشه قسمت مربوط به اون روز. حالا می تونید شب قبل یا اول صبح کارهایی رو که می خواید در اون روز انجام بدید بنویسید و بعد در طول روز میتونید یادداشت های مختلف رو بهش اضافه کنید. بعد که نوبت به روز بعد شد، از هرجا که فضای خالی مونده تاریخ روز بعد رو بنویسید و همین روال رو طی کنید.

آموزش روزنگار

نکات مهم در درست کردن بولت ژورنال

خلاصه نویسی

اولین اصل در بولت ژورنال حلاصه نوشتنه. ما توی بولت ژورنال نمی خوایم پشت سر هم خط ها رو پر کنیم، این طوری باید روزی چند ساعت بشینیم پای این دفتر و این طوری بازدهی مون رو از دست می دیم. برعکس، دلمون می خواد  تا جای ممکن وقت کمتری رو صرف نوشتن بکنیم. بنابراین به جای نوشتن جمله های طولانی و کامل، همه چیز رو به صورت خلاصه یادداشت می کنیم. مثلا به جای اینکه بنویسیم «یادت باشه شب ایمیل دانشگاهتو چک کنی احتمالا استاد درس ماهواره نمره ها رو فرستاده باشه.» می نویسیم: «چک کردن ایمیل برای نمره درس ماهواره» پس اینو یادت باشه: از وقتی که بولت ژورنالیست شدی، خلاصه بنویس.

 بولت ها

معنی اسم بولت ژورنال یعنی دفتری که توش با بولت ها یادداشت می نویسیم. بولت ها علامت های کوچکی مثل ستاره، دایره ، نقطه و غیر هستند که احتمالا توی برنامه ی microsoft word بهشون بر خوردید. استفاده از بولت ها به خلاصه نویسی کمک میکنه! در بولت ژورنال سه تا بولت اصلی داریم: وظایف، رویدادها و یادداشت ها

آموزش بولت ژورنال و بولت ها

بولت وظیفه

وظیفه یعنی هر کاری که ضرورت داره و باید انجام بشه. ما این دسته از نوشته ها رو با یک نقطه ی تو پر نشون می دیم. هر زمان هم که کاری انجام بشه روی این نقطه یک ضربدر می زنیم.

بولت رویداد

رویدادها نوشته هایی هستند که به تاریخ خاصی مربوط میشن. مثلا تولد دوستمون یا یک بازی فوتبال مهم. این نوع از ورودی رو با دایره ی توخالی نشون می دیم. رویدادها رو هم میشه قبل از اتفاق افتادنشون نوشت تا یادمون نره و هم میشه بعد از اتفاق افتادنشون یادداشت کرد. مثلا : «امروز قرارداد بستم!»

بولت یادداشت

یادداشت ها هر چیزی هستند که می خواهیم بنویسیم تا یادمون نره. به همین سادگی! مثلا «امروز با علی رفتیم لمیز!» یا «استاد تاریخ میانترم رو تغییر داد!»

 مایگریشن (انتقال دادن موارد)

مایگریشن یا همون مهاجرت در بولت ژورنال یعنی آخر هر بازه ی زمانی (آخر هفته، آخر ماه یا آخر سال) بولت ژورنالمون رو باز کنیم و کارهای انجام نشده رو مرور کنیم. بعد در مورد هر کدوم تصمیم بگیریم که آیا باید اون کار به بازه ی زمانی بعدی (هفته ی بعد، ماه بعد یا سال بعد) منتقل بشه یا نه. من این تصمیم گیری رو با پرسیدن دو تا سوال از خودم انجام میدم:

۱- آیا این کار حیاتیه و انجام دادنش ضرورت داره؟

۲- آیا این کار برای خودم یا یکی از نزدیکانم اهمیت داره؟

اگر حواب هر دو تا سوال منفی باشه، اون کار در گذشته می مونه و دیگه منتقل نمیشه. اما اگه جواب بکی یا هردوی سوال ها مثبت باشه یعنی اون کار باید به آینده انتقال پیدا کنه.

لینک به توضیحات بیشتر درباره ی مایگریشن

منبع آموزش بولت ژورنال

الان منبع اصلی آموزش روش بولت ژورنال کتابیه که رایدر کارول نوشته. این کتاب توسط زهرا نجاری ترجمه و توسط انتشارات کتاب کوله پشتی منتشر شده. برای مشاهده ی آموزش ها و ویدیوهای بیشتر میتونی به اینستاگرام نردیشمی، آپارات نردیشمی یا یوتوب نردیشمی سر بزنی. همچنین میتونی بقیه ی مقاله های آموزشی رو از بلاگ نردیشمی مطالعه کنی.

معرفی کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال