مایگریشن: انتقال کارها در بولت ژورنال

مایگریشن در بولت ژورنال

آیا تا به حال شده برای هفته ی جدید برنامه ریزی کنید و کل کارها رو مو‌به‌مو مطابق با برنامه انجام بدید؟ همه ی ما آدما ممکنه روزهایی سرمون شلوغ‌تر از روزهای دیگه باشه و یک روزهایی احساس تنبلی بیشتری داشته باشیم. معمولا پیش نمیاد که کسی بتونه به تمام کارهایی که توی دفترش نوشته برسه. مایگریشن (migration) اینجا به کارمون میاد. برای تسک هایی که توی بولت ژورنال میمونن و اون روز یا اون هفته انجام نمیشن و نمی دونیم باید باهاشون چکار کنیم!

مایگریشن چیست؟

خیلی وقتا تصورمون از خودمون اینه که «سر من خیلی شلوغه» اما این شلوغ بودن لزوما هم معنی مفید بودن نیست. مایگریشن بهمون کمک میکنه هر چند وقت یک بار (هفتگی یا ماهیانه) به زندگیمون نگاه کنیم و کارهای انجام نشده رو سر و سامون بدیم.

برای اینکار به برنامه‌ی هفته یا ماه گذشته نگاه میکنیم و با توجه به اون برای هفته یا ماه جدید برنامه ریزی می کنیم. توی این برنامه ریزی، توجهمون علاوه بر وظایف مربوط به آینده، حواسمون به کارهایی که قرار بوده در گذشته انجام بشن اما به هر دلیلی نتونستیم انجامشون بدیم هست.

چطور مایگریشن انجام بدم؟

مثلا در مایگریشن ماهانه، در پایان اون ماه ، صفحه ی مربوط به برنامه ریزی کلی ماه جدید رو درست میکنیم. این صفحه قراره شامل کارهایی که باید در ماه جدید انجام بشن خواهد بود. بعد از کشیدن جدول ها و آماده بودن طرح کلی صفحه ی ماه جدید، صفحه ی مربوط به ماه قبلی رو باز میکنیم و لیست کارهای مربوط به اون ماه رو نگاه میکنیم. احتمالا یک سری کارهای انجام شدن (تیک خوردن یا هایلایتشون کردیم) و یک سری کارها انجام نشده موندن.

اینکه فرصت نکرده باشیم یک سری از کارها رو انجام بدیم هیچ اشکالی نداره، مهم اینه که در پایان اون ماه بتونید برای کارهای انجام نشده تصمیم بگیریم. بهتره به این فکر کنیم که کدوم یک از این کارها دیگه ارزش انجام شدن ندارن و کدوم ها اونقدر مهم هستند که باید توی برنامه ی آینده نوشته بشن. یکی یکی کارهایی رو که فکر میکنیم نیازه حتما انجام بشن، توی صفحه ی مربوط به ماه جدید می نویسیم و اینطوری به خودمون یک فرصت دوباره میدیم. برای این تصمیم گیری نیاز به معیار داریم.

من این تصمیم گیری رو با پرسیدن دو تا سوال از خودم انجام میدم:

۱- آیا این کار حیاتیه و انجام دادنش ضرورت داره؟

۲- آیا این کار برای خودم یا یکی از نزدیکانم اهمیت داره؟

اگر حواب هر دو تا سوال منفی باشه، اون کار در گذشته می مونه و دیگه منتقل نمیشه. اما اگه جواب بکی یا هردوی سوال ها مثبت باشه یعنی اون کار باید به آینده انتقال پیدا کنه.

 

بهتره برای کارهایی که از یک صفحه به صفحه ی دیگه منتقل میشن علامت خاصی در نظر بگیریم. معمولا از علامت کوچکتر بزرگتری () برای این کارها استفاده میشن تا مثلا وقتی به لیست کارهای سه ماه پیشمون نگاه میکنیم بدونیم اون کار با وجود اینکه در همون ماه انجام نشده، اما به صفحه ی دیگه ای منتقل شده تا انجام بشه و کنارش نذاشتیم.

انتقال کارهای مربوط به هر هفته هم با همین روش انجام میشه. مایگریشن یک روش خیلی خوب برای پیدا نکردن حس ناامیدیه. اینکه بدونیم اگه نرسیدیم کاری رو انجام بدیم به این معنی نیست که دیگه فرصتی نداریم و اصلا باید بیخیال برنامه ریزی بشیم! بلکه یاد میگیریم برای زندگیمون درست تصمیم بگیریم و همچنان رو به جلو پیش بریم.

مایگریشن یکی از قسمت های اصلی بولت ژورنال محسوب میشه. برای آشنا شدن با بقیه ی قسمت های اصلی بولت ژورنال می تونید آموزش بولت ژورنال رو مطالعه کنید و یا ویدیو «وبینار بولت ژورنال چیست؟» رو تماشا کنید.

2 comments on “مایگریشن: انتقال کارها در بولت ژورنال

دیدگاهتان را بنویسید