آموزش تمرین زندگی ده امتیازی | level 10 life

آموزش تمرین زندگی ده امتیازی

تمرین زندگی ده امتیازی یکی از صفحه های پر طرفدار بولت ژورناله. البته اگه بولت ژورنال نداشته باشین هم همچنان می تونید این تمرین رو انجام بدید! من خودم هر وقت بی حوصله میشم یا انگیزمو از دست میدم میرم سراغش. تمرین زندگی ۱۰ امتیازی به من کمک می کنه در مسیر رشد حرکت کنم و به زندگیم جهت بدم.

من توی این پست، قدم به قدم توضیح میدم که چطور باید این تمرین رو انجام بدیم. مثال هم می زنم. البته ویدیو آموزشش رو هم ضبط کردم که میل خودتونه، ترجیح بدین ویدیو رو تماشا کنید یا متن رو بخونید!

 

زندگی ده امتیازی چی هست؟

ایده ی این تمرین از کتاب صبح معجزه آسا (THE MIRACLE MORNING) میاد و به شما کمک می کنه ذهنتون رو خالی کنید و حساب شده تر هدف گذاری کنید. چون گاهی پیش میاد که هدف های ما تحت تاثیر اطرافیانمون باشن. مثلا هدف هایی رو انتخاب کنیم که خانواده می خواد یا کارهایی رو بکنیم که دوستامون انجام میدن.

در این تمرین، زندگی مون رو به ده بخش تقسیم می کنیم و هر بخش رو جداگونه مورد بررسی قرار می دیم و براش تصمیم می گیریم. ده بخش متداول رو اینجا نام بردم، اما یادتون باشه که شما می تونید بر اساس نیازهای زندگی خودتون تغییرشون بدین.

۱- سلامتی

۲- خانواده

۳- روابط

۴- ورزش

۵- تغذیه

۶- رشد فردی

۷- مالی

۸- شغل و حرفه کاری

۹- خانه

۱۰ – معنویات

چطور تمرین زندگی ده امتیازی رو انجام بدیم؟

خب بریم سراغ قدم به قدم انجام دادن این تمرین

۱- بخش های مهم زندگی تون رو انتخاب کنید.

می تونید همون ده تایی رو که من نام بردم انتخاب کنید، یا یک سریاشو تغییر بدید. حتی می تونید بنا به شرایطتون، تعداد کمتری رو انتخاب کنید. مهم اینه که حتما همه ی بخش های پر اهمیت زندگی تون رو در یک لیست بنویسید.

تمرین زندگی ده امتیازی
تمرین زندگی ده امتیازی

۲- هر بخش رو ارزیابی کنید و بهش امتیاز بدید.

قسمت امتیاز دهی این تمرین، یک فرآیند دقیق با بارم بندی نیست! مهمترین معیار احساس شماست. پس وسواس به خرج ندید. اگر دارید زندگی تون رو از اول امسال تا الان بررسی می کنید، ببینید حستون چیه. مثلا حستون به تغذیه تون چیه. حستون به پیشرفت درسی تون چیه. البته همواره می تونید از صفحه های گذشته ی بولت ژورنال کمک بگیرید. دفترتون رو ورق بزنید تا یادتون بیاد این دوره چطور گذشته. اما بازم میگم، نیازی به وسواس نیست.

اگر از یک بخش زندگی تون اصلا راضی نیستید، بهش امتیاز صفر بدید. و اگه از بخش دیگه ای کاملا رضایت دارید، بهش ۱۰ امتیاز کامل رو بدید.

تمرین زندگی ده امتیازی
تمرین زندگی ده امتیازی

۳- زندگی رویایی تون رو تصور کنید.

زندگی رویایی یعنی چی؟ یعنی زندگی ای که توش از تمام این بخش ها رضایت دارید. پس تصور کنید چه شکلیه. می تونید به ده سال یا حتی یک سال آینده فکر کنید. مثلا: من دوست دارم یک سال آینده زندگیم چه شکلی باشه؟ موقع جواب دادن به این سوال، همه ی بخش هایی رو که انتخاب کردید در نظر بگیرید. یعنی فقط نگید: دوست دارم در کنکور موفق بشم رشته ی مورد علاقه م رو بخونم. این خیلی خوبه، اما فقط یک بخش از اون ده تاست.

پیشنهادم اینه که این تصورات رو روی یک کاغذ، حالا یا چرکنویس یا خود دفتر بولت ژورنالتون بنویسید. باهاش کار داریم.

 

۴- استراتژی رسیدن به زندگی رویایی رو بچینید.

حالا می رسیم به صفحه ی دوم تمرین زندگی ده امتیازی. یعنی نوبت هدف گذاری دقیقه. توی این مرحله قراره تصمیم بگیریم می خوایم چه تغییراتی رو توی زندگی مون اعمال کنیم تا به اون زندگی رویایی نزدیک تر بشیم.  یعنی نکاتی که اینجا می نویسیم، در راستای رسیدن به اون زندگی رویاییه که در مرحله ی قبل نوشتیمش.

یکی یکی به هر بخش و امتیازی که بهش دادید نگاه کنید. وضعش چطوره؟ ازش نسبتا راضی هستید؟ یا نه، نیاز به تلاش خیلی زیادی داره؟ هر کدوم رو بررسی کنید و در صفحه ی مقابل، استراتژی بهتر کردنش رو بنویسید. این استراتژی می تونه هدف گذاری باشه، یا می تونه انتخاب یک عادت متناسب با اون دسته باشه. مثلا در مورد سلامتی، می تونیم تصمیم بگیریم هر روز حتما ۸ لیوان اب بخوریم و این رو به ردیاب عادت اضافه می کنیم.

تمرین زندگی ده امتیازی
تمرین زندگی ده امتیازی

مثال هایی که من توی تصویر نوشتم،صرفا برای آشنایی بیشتر شما با روال کاره. وقتی خودتون دارید این تمرین رو انجام میدید، حتما از خلاقیتتون استفاده کنید. هیچ کس بهتر از شما نمی دونه که زندگی تون برای بهتر شدن نیاز به چی داره!

صفحه ی استراتژی رو فراموش نکنید. حتما هدف ها رو توی صفحه ی جدا برنامه ریزی کنید و عادت ها رو به ردیاب های مربوطه اضافه کنید.

من که هر بار بعد از انجام دادن این تمرین پر از حس خوب و انگیزه میشم. امیدوارم همین تاثیر رو روی شما هم گذاشته باشه!

ویدیو آموزش تمرین زندگی ۱۰ امتیازی

 

دانلود پرینتبل زندگی ۱۰ امتیازی
دانلود پرینتبل زندگی ۱۰ امتیازی

لینک های مفید

اینستاگرام نردیشمی

پینترست نردیشمی

کانال یوتیوب نردیشمی

ارتباط با نردیشمی

 

 

4 comments on “آموزش تمرین زندگی ده امتیازی | level 10 life

 1. سلام خیلی ممنون بابت ابده هایی که برامون میزارید
  من با ویدیو های شما با بولت ژورنال آشنا شدم و درستش کردم
  ولی من دفتر مخصوص ندارم اشکال نداره؟
  و اینکه درباره تنظیم ساعت خواب و استفاده از اینترنت بهمون ایده بدید
  سرور احمدی

  1. سلام خوشحالم که ویدیوهای نردیشمی براتون مفید بوده. راستش متوحه نشدم دفتر مخصوص ندارید یعنی چی! همون دفتری که توش اینا رو درست کردید می تونه بولت ژورنال محسوب شه.
   در مورد ساعت خواب و استفاده از اینترنت هم چشم!

دیدگاهتان را بنویسید