چطور بولت ژورنال بسازیم

بولت ژورنال درست کنیم

وقتی تا حالا اصلا برنامه‌ریزی نکرده‌باشیم یا اینکه هیچ وقت برنامه‌هامون رو توی یک دفتر منظم ننوشته باشیم، درست کردن یک بولت ژورنال میتونه به نظرمون سخت و گیج کننده بیاد. ممکنه ندونیم باید با چه صفحه‌هایی شروع کنیم یا اینکه ترتیبشون باید چطور باشه. توی این پست قراره یاد بگیریم که برای اولین بار چگونه بولت ژورنال بسازیم.

از اینجا به بعد فرض بر اینه که شما یک دفتر و حداقل یک خودکار آماده برای درست کردن یک دفتر برنامه ریزی دارید. یادتون باشه چیزی که توی درست کردن بولت ژورنال مهمه خوشگلی نیست، بلکه میزان تاثیرگذار بودنش در زندگی شماست. حالا وقتشه که شروع کنیم!

۱- ایجاد اهداف ذهنی

قبل از اینکه شروع به خظکشی و نوشتن در بولت ژورنالتون بکنید، از خودتون این سوال رو بپرسید:

    چه بخش هایی از زندگیم رو میخوام تغییر بدم؟ ( ویژگی های شخصیتی، وضعیت درسی، درآمد، رابطه ی عاطفی با همسرم و …)

حالا یک ورق کاغذ بردارید و این هدف ها رو روش بنویسید. در مرحله ی بعد به زمان بندی زندگیتون نگاه کنید و این سوالها رو از خودتون بپرسید:

  • می خوام فردا چه تغییری کرده باشم؟
  • می خوام هفته ی دیگه چه تغییری کرده باشم؟
  • می خوام ماه دیگه چه تغییری کرده باشم؟
  • می خوام تا آخر سال چه تغییری کرده باشم؟

جواب این سوالها رو با توجه به سوال اول بنویسید. مثلا اگر در ابتدا نوشته بودید که می خوام وضعیت درسیم بهتر بشه، و اگر آدمی هستید که تکالیف خونه رو یادتون میره و یکی از دلایل معدل پایینتون ننوشتن و تحویل دادن تکالیفه، در پاسخ به سوال «میخوام ماه دیگه چه تغییری کرده باشم» بنویسید: «همه ی تکالیف مدرسه م رو انجام بدم»

یا مثلا اگر در پاسخ به سوال اول از وضعیت کاری تون ناراضی بودید، میتونید برای تغییر تا سال دیگه این موقع بنویسید «میخوام درآمدم دو برابر شده باشه.»

در این مرحله قراره سعی کنیم هدف های کلی توی ذهنمون رو روی کاغذ بیاریم و براشون زمان بندی تعیین کنیم. این مرحله که قبل از باز کردن دفتر بولت ژورنالتون انجام میشه، مهم ترین مرحله ی ساختن بولت ژورناله!

۲- تصمیم گیری درباره ی صفحه ها

بولت ژورنال میتونه شامل صفحه های خیلی زیادی باشه. اینکه من تصمیم بگیرم کدوم یک از اون صفحه ها رو توی دفترم داشته باشم بستگی به خودم داره. اگه هیچ ایده ای درباره ی صفحه های بولت ژورنال ندارید میتونید این پست رو مطالعه کنید که توش در رابطه با یک سری از صفحه های پرکاربرد بولت ژورنال توضیح دادم. میتونید با صفحه های مختلف آشنا بشید و انتخاب کنید که برای شروع از کدوما استفاده کنید. حواستون باشه که برای اتخاب صفحه ها باید به اون کاغذی که اون اول نوشتید نگاه کنید. صفحه ها رو باید در راستای اون هدف های توی سرتون انتخاب کنید تا برای رسیدن به هدف هاتون کمکتون کنند.

بولت ژورنال چندتا صفحه ی اصلی داره:

فهرست ، آینده نگار، ماه نگار و روزنگار

بعد از درست کردن این صفحه ها،  با توجه به نیازتون می تونید صفحه های شخصی و متفاوت رو هم اضافه کنید. یک مجموعه از صفحه های شخصی بولت ژورنال رو در اینجا براتون آوردم.

۳- خودتون رو ارزیابی کنید

هر شب، آخر هفته ها و آخر هر ماه برگردید و برنامه تون رو ارزیابی کنید. از انجام ندادن ها ناامید نشید و مطمئن باشید که با گذر زمان بهتر و بهتر میشید. یادتون باشه پیوستگی خیلی مهمه. شاید این سوال که چطور بولت ژورنال بسازیم اولش خیلی مهم به نظر برسه اما اصل کاربری بولت ژورنال در ارزیابی دوباره و دوباره ی برنامه ست! پس ارزیابی و مرور روزهاتونو فراموش نکنید!

 

امیدوارم متن بالا بهتون کمک کرده باشه تا دید واضح تری نسبت به بولت ژورنال درست کردن پیدا کنید. دیدن عکس های زیاد و خوشگل روی اینترنت ممکنه شما رو گیج کنه. نیازی نیست که همه ی اون صفحه های خوشگل رو با هم توی دفترتون جا بدید!! مطمئن باشید اگر با یک سری صفحه ی ضروری و ساده شروع کنید، روزهای و هفته های بعدش باز هم وقت خواهید داشت که صفحه های خوشگلتری رو به دفترتون اضافه کنید.

اگه همچنان حس میکنید آمادگیشو ندارید که خودتون صفحه های لازم رو توی دفترتون بکشید، بهتون پیشنهاد میکنم با قسمت دانلود رایگان برگه های آماده شروع کنید. بعد از پرینت گرفتن این صفحه ها اونا رو لای کلاسور بذارید یا به برد بزنید. اینطوری عادت به برنامه ریزی میکنید و دستتون میاد که کاربرد هر صفحه چیه و ترستون برای درست کردن بولت ژورنال میریزه.

 

یادتون باشه هر روشی که برای برنامه ریزی انتخاب میکنید، در نهایت مهم اینه که کم نیارید. همین!!


اگه با ویدیو دیدن بهتر یاد میگیرین، اینجا رو از دست ندین! با تماشا کردن این ویدیو میشه کامل یاد گرفت که چطور بولت ژورنال بسازیم !

ویدیو آموزشی بولت ژورنال چیست
ویدیو آموزشی بولت ژورنال چیست

 

6 comments on “چطور بولت ژورنال بسازیم

  1. سلام زهرا خانوم . من دانشجوی سال ۵ پزشکی هستم . امروز تمام ویدیوهای آپارتتون رو نگاه کردم . چون خیلی نیاز داشتم به برامه ریزی که هم زندگی کردن رو شامل بشه و هم درس خوندن . خیلی ویدوهاتون الهام بخش و خوب بود . ممنون ازت .. امیدوارم در تمام مراحل زندگیت موفق و شاد باشی …

دیدگاهتان را بنویسید