سه نمونه ردیاب عادت برای بولت ژورنال

هبیت ترکر چیست

در فرآیند بولت ژورنال درست کردن و یا تحقیق کردن راجع به برنامه ریزی به این سبک، مسلما کلمه ی ردیاب عادت یا هبیت ترکر به گوشتون خورده. در این پست میخواهیم چند نمونه ردیاب عادت رو ببینیم و ازشون برای دفتر خودمون ایده بگیریم.

هبیت (habit) یک کلمه ی انگلیسیه به معنی عادت. و ترکر (tracker) هم از فعل track میاد با معنی دنبال کردن یا پیگیری کردن. کلا توی بولت ژورنال میشه صفحه های ترکر زیادی داشت. یک صفحه ی ترکر، صفحه ایه که ما توش یک چیز خاصی رو پیگیری میکنیم. به اصطلاح روند پیشرفت اون چیز رو توی دفتر ثبتش میکنیم. حالا اگه نخوایم خارجی خرف بزنیم می تونیم به هبیت ترکر بگیم ردیاب عادت! هبیت ترکر صفحه ایه که توش عادت هامون رو ثبت میکنیم. به همین سادگی! این صفحه معمولا از یک جدول خطکشی و یک عنوان یک سری عادت (مثل صبحونه خوردن، ورزش کردن، درس خوندن) تشکیل میشه. حالا بیاین با چندتا مثال از صفحه ی اینستاگرام من بیشتر براتون توضیح بدمش!

اگه می ‌خوای یاد بگیری چطور ردیاب عادتت رو بعد از پر کردنش تخلیل کنی ⬅️ آموزش تحلیل ردیاب عادت

نمونه ردیاب عادت اول

این یک ردیاب عادت هفتگیه که چون تعداد روزهاش کم بوده تونستم توی یک صفحه دو تاش رو جا بدم و تازه جا واسه ی خوشگل کردنش هم داشته باشم! توی ستون سمت راست اسم عادت هایی که دلم میخواسته حواسم بهشون باشه رو نوشتم و بعد اون بالا حرف اول روزهای هفته رو نوشتم از شنبه تا جمعه. مشخصه که دایره های کوچیک قرمز مربوط به اونهایی هستن که انجام شدن!

 

نمونه ردیاب عادت دوم

اینم یک ردیاب ماهانه که من برای ماه ازدیبهشتم درست کرده بودم. خوبی ردیاب ماهانه اینه که اطلاعات مربوط به کل یک ماه رو داره و میتونه دستش بیاد که توی اون ماه چطور پیش رفته. ردیاب های هفتگی بعضی اوقات ممکنه ناقص به نظر برسن چون یک هفته برای اینکه یک کار تبدیل به عادت بشه کافی نیست اما یک ماه زمان خیلی خوبیه!

لیست عادت های موجود در این عکس: صبحونه، مراقبل از پوست، مطالعه، زبان، نوشتن، قرآن، رمانتیک طور!!!، کارای دانشگاه، یک کار جدید، بلاگ، وقت با خونواده

از جمله چیزهایی که خیلی دوس داشتم این بود که یک قسمت گذاشته بودم برای یک کار جدید! یعنی قرار بود هر روز یک کار جدیدی که تا حالا تجربه نکردم انجام بدم! که در واقع خیلی حال داد!!!

 

نمونه ردیاب سوم

هبیت ترکر میتونه علاوه بر هفتگی یا ماهانه، مربوط به یک موضوع خاص باشه. مثلا من امسال برای ماه رمضان یک هبیت ترکر جدا درست کردم و کارهای توش هم فقط مخصوص اون ماه بود. چیزهایی مثل سحری خوردن که توی اوقات معمولی سال معنی ندارن اما توی ماه رمضان کار مهمی محسوب میشه!

توی صفحه های قابل چاپ چند نمونه از هبیت ترکر هست که میتونی دانلود کنه و برای خودت پرینت بگیری. من چندتا از فایل ها رو اینجا برات میذارم:

صفحه هبیت ترکر ماهانه در بولت ژورنال
صفحه هبیت ترکر ماهانه در بولت ژورنال

 

صفحه آماده هبیت ترکر برای برنامه ریزی در بولت ژورنال
صفحه آماده هبیت ترکر برای برنامه ریزی در بولت ژورنال

 

صفحه هبیت ترکر در بولت ژورنال
صفحه هبیت ترکر در بولت ژورنال

خب خب دستتون اومد هبیت ترکر چیه؟ من هر شب صفحه ی هبیت ترکرمو چک میکنم و مطمئن میشم حتما همه ی کارهای اون روزمو انجام داده باشم. شما چطور؟!!!


اگه حالا که متوجه شدید ردیاب عادت چیه، دوس دارید بقیه ی قسمت های بولت ژورنال رو هم یاد بگیرید، این ویدیو حتما به دردتون میخوره:

وبینار آموزش بولت ژورنال
وبینار آموزش بولت ژورنال

 

 

دیدگاهتان را بنویسید