در هلندی بولت ژورنال | یک آموزش کاربردی

آموزش در هلندی بولت ژورنال

بولت ژورنال یک روش برنامه ریزیه. و چون خیلییی شخصی و منعطفه، آدمهای سراسر دنیا از هزاران روش برای طراحی صفحه هاش استفاده می کنن. یکی از این روش ها هست: در هلندی یا Dutch Door که امروز می خوام دربارش حرف بزنم.

اگه نمیدونی بولت ژورنال چیه این پست رو بخون.

در هلندی دقیقا چیه؟

در هلندی یک روش برای طراحی صفحه های بولت ژورناله. در این روش یک قسمت از کاغذ رو جدا می کنیم. اینطوری انگار یک دریچه به صفجه ی دیگری باز میشه! به همین دلیل بهش میگن در هلندی. خب خالا چرا هلندی؟ چرا یک در معمولی نیست؟ فکر کنم اگه عکسهای پایین رو ببینی متوجه بشی. درهای هلندی توشون دریچه دارند. وقتی توی بولت ژورنال با بریدن کاغذ دریچه ایجاد می کنیم، تصوری شبیه این درها میده. به همین دلیل اینطوری نامگذاریشون کردن.

یک نمونه در هلندی واقعی!
یک نمونه در هلندی واقعی!

 

یک نمونه دیگه در هلندی
یک نمونه دیگه از در هلندی

چه زمانی از در هلندی استفاده کنیم؟

سوال: این روش به درد چه کسانی می خوره؟ قراره چه مشکلی رو حل بکنه؟

۱- حل مشکل کمبود جا

بیشترین کاربرد داچ دور برای زمانیه که میخوای یک مجموعه ی خاص درست کنی اما دو صفحه برات کمه. شاید بهتر باشه با عکس توضیح بدم. پس به عکس زیر نگاه کن. ایشون می خواسته توی دو صفحه یک هفته نگار بذاره. فعلا به وسط دفترش که در هلندی گذاشته کار نداشته باش. در حاشیه ی سمت راست یک تفویم، لیست کارها و لیست اولویتهاشو نوشته. در حاشیه ی سمت چپ هم اهداف هفتگیش رو (به شکل گوگولی و رنگی رنگی!) نوشته. در پایین دو تا صفحه هم یک ردیاب عادت هفتگی و یک لیست کارها داریم که اینها الان مد نظر ما نیستن. خب! ایشون میخواسته علاوه بر همه ی اینها، یک جایی هم داشته باشه برای نوشتن برنامه ی هر روزش. یعنی میخواسته از شنبه تا جمعه رو به صورت جدا داشته باشه به همین دلیل اومده وسط دو تا صفحه ی چپ و راست، سه تا داچ دور گذاشته تا بتونه توی هر کدوم یک روز از هفته رو در بیاره.

یک نمونه هفته نگار با در هلندی
یک نمونه هفته نگار با داچ دور

۲- زیبایی دفتر

همونطور که گفتم، دلیل اصلی استفاده از این روش، کمبود جاست. اما مثل همه ی روشهای دیگه، میتونیم ازش برای زیبایی هم استفاده بکنیم. یعنی اگه آدمی هستی که اهل رنگی رنگی جاتی و دوست داری بولت ژورنالت گوگولی باشه، این به دردت میخوره. یا اینکه اگه چند وقته دفترت رو با یک تم خاص درست میکنی و الان برات تکراری شده هم میتونه با این روش به دفترت تنوع بدی.

چند نمونه از اینترنت

تو میتونی با جستجو کردن عبارت bujo dutch door ایده های زیادی از اینترنت پیدا کنی. اما حالا که داری این پست رو میخونی، من چندتا از مثال هاش رو بهت نشون میدم.

 

اسراف نکن!

اگه بخوای یک تیکه از صفحه ت رو قیچی کنی، با بقیه ش چکار میکنی؟ خب اگه بندازیش دور اسرافه. دو تا کار می تونی بکنی:

  1. نگه داشتن تکه ها برای استفاده های بعدی
  2. تا زدن در هلندی

اگه داری قیچی میکنی، بقیه ی کاغذها رو نگه دار. از این کاغذها میتونی به عنوان چرکنویس استفاده کنی. یا حتی میتونی بعدا با استفاده از همین کاغذها بولت ژورنالت رو خوشگل کنی. راه دوم هم اینکه اصلا قیچی نکن! بلکه صفحه ت رو تا بزن. مثلا عکس های زیر رو نگاه کن. ایشون صفحه ش رو تا زده. هر وقت نیاز باشه تای کاغذ رو باز میکنه و از اطلاعات داخلش هم استفاده می کنه.

یک نمونه در هلندی تا زده شده
یک نمونه در هلندی تا زده شده
یک نمونه در هلندی تا زده شده
یک نمونه در هلندی تا زده شده

پیاده سازی نردیشمی

من از ایده ی هفته نگار با در هلندی خیلی خوشم اومد. برای همین توی دفتر خودم درستش کردم. ویدیوی آموزش این هفته نگار روی یوتیوب و اینستاگرام نردیشمی آپلود شده.

ایده در هلندی
ایده داچ دور بولت ژورنال

 

ایده در هلندی
ایده هفته نگار نردیشمی با داچ دور

 

 

اینم از در هلندی. اگه دوست داری ایده های بیشتری برای بولت ژورنال یاد بگیری این صفحه رو نگاه کن. پر از ایده ست!

منابع

the ultimate guide to dutch door bullet journal layouts

Dutch door ideas for your bullet journal

 

One comment on “در هلندی بولت ژورنال | یک آموزش کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید