ثبت ساعت در بولت ژورنال ( تایم لاگ )

تایم لاگ در بولت ژورنال

تا حالا ایده های زیادی وارد بولت ژورنال من شدند و بعد از مدتی هم کنار گذاشتمشون. خیلیا اومدن و رفتن. اما تایم لاگ از وقتی اومده با قدرت مونده! شاید قیافه و مدلش یکم تغییر کرده باشه اما اصلش نه! آخه خوب چیزیه لعنتی!

با اینکه قبلا در پست برنامه ریزی آذر ماه دربارش گفته بودم، اما با توجه به حجم سوال هایی که در اینستاگرام ازم می پرسین دیدم مثل اینکه تایم لاگ نیاز به یک پست جدا مخصوص به خودش داره! خب، بفرمایید!

ساختار تایم لاگ

این صفحه برای ثبت ساعت طراحی شده. همون طور که توی تصویر مشخصه، هر سطر مربوط به یک روز میشه بنابراین روز تاریخ رو اول هر سطر می نویسیم تا قاطی نشن! جلوی تاریخ هر روز، بقیه ی سطر به مربع های کوچیک تقسیم بندی میشن. هر مربع نشون دهنده ی یک بازه ی زمانیه. من برای خودم این بازه رو نیم ساعته در نظر گرفتم. یعنی توی این شکل ها، هر مربع کوچیک که رنگ شده یعنی من نیم ساعت کار کردم یا درس خوندم!

تایم لاگ در بولت ژورنال
تایم لاگ در بولت ژورنال

رنگ بندی

انتخاب اینکه می خواهیم چه چیزهایی رو در تایم لاگ ثبت کنیم هم مهمه. ممکنه شما کنکوری باشید در نتیجه تکلیفتون با خودتون راحته: «ساعت مطالعه برای کنکور» اما ممکنه تصمیم گیری به این راحتی نباشه. مثلا من هم باید برای دانشگاه درس بخونم، هم به عنوان یک فریلنسر باید توی خونه کار کنم و هم دوست دارم مطالعه ی آزاد زیاد داشته باشم. بنابراین من سه تا رنگ انتخاب کردم:

  • بنفش برای مطالعه درسی
  • آبی برای کار
  • زرد برای مطالعه آزاد

پس به این فکر کنید که توی زندگی شما ثبت چه ساعت هایی مهمه، و برای هر کدوم یک رنگ تعیین کنید. بیشتر از چهارتا هم نباشه لطفا! اینطوری فقط الکی شلوغ میشه و تاثیر نمیذاره!

اگه راجع به رنگ بندی دوس دارید بیشتر بدونید آموزش کدگذاری رنگی رو بخونید.

تایم لاگ در بولت ژورنال
تایم لاگ در بولت ژورنال

چندتا نکته

این صفجه رو شب ها پر کنید. از صبح با ماژیک دنبال رنگ کردن نباشید. صرفا ساعت های کار و مطالعه تون رو روی کاغذ یادداشت کنید و شب جمع بزنید و رنگشون کنید.

نیاز نیست اول ماه کل جدول های خالی رو بکشید. هر وقت احساس کردید نیاز به ثبت ساعت دارید همون موقع واسه اون روز جدول بکشید. من خیلی وقتا از اول ماه حتی ده تا جدول هم نمی کشم بلکه سطر مربوط به هر روز رو همون روز می کشم و شب هم رنگش می کنم. چرا الکی خودمو خسته کنم ؟

خیلی طبیعیه که تغییر کنید. فکر می کنید اولین صفحه ی ثبت ساعت من همین شکلی بوده که اینجا عکسش رو گذاشتم. نه بابا! من با تجربه بهتر شدم. یاد گرفتم کدوم کارهامو ثبت کنم،چطور جدول بکشم یا حتی از چه رنگ هایی استفاده کنم! پس یادتون باشه یک طراحی وجی منزل نیست، امتحانش کنید و بعد اگه لازم شد تغییرش بدید!

 

قدیمی های نردیشمی می دونن که من علاقه ی عجیبی به ثبت ساعت دارم! قبلا یک صفحه ی آماده برای ثبت ساعت و برنامه ریزی ساعتی گذاشته بودم که خیلی دوسش داشتید:

 

صفحه آماده برنامه ریزی ساعتی
دانلود صفحه آماده برنامه ریزی ساعتی

دیدگاهتان را بنویسید