کایزن چیست و چه فایده ای برای بولت ژورنال دارد؟

کایزن چیست

کایزن یک اصطلاح ژاپنیه که از دو قسمت تشکیل شده؛: «کای» به معنی تغییر و «زن» به معنی خوب. با اینکه شاید معنی لغویش بشه «تغییر خوب»، اما معمولا ترجمه ش می کنند به «بهبودی پیوسته». یعنی تغییرات کوچک به صورت پیوسته برای یک بازه ی زمانی بلندمدت.

  • کایزن یکی از مفاهیم اصلی در استفاده از بولت ژورناله!

بولت ژورنال چیه؟

چرا تصمیم گرفتم راجع به کایزن بنویسم؟ چون اعتقاد دارم آشنا شدن با این مفهوم و مخصوصا استفاده کردن ازش در بولت ژورنال تاثیر مثبت زیادی داره. مفهوم کایزن در برنامه ریزی یعنی به جای اینکه فکر کنم باید یک کار خیلی بزرگ انجام بدم، یک مشکل بزرگ رو حل کنم، یک پروژه ی بزرگ رو تموم کنم، می تونم به قدم های کوچک تر فکر کنم. میتونم هر روز تغییر کوچکی در زندگیم ایجاد کنم و این تغییر های کوچک وقتی هر روز تکرار بشن در بلند مدت یک نتیجه ی بزرگ بهمون میدن. در حالی که اگه اولش از خودمون انتظارای زیادی داشته باشیم، ممکنه هیچ وقت نتونیم بهشون برسیم، احتمالا وسط راه کم میاریم، خسته می شیم، ناامید میشم. اما وقتی انتظارای کوچیک داشته باشیم خیالمون راحته که میشه بهش رسید.

یک نمونه ی کایزن در مورد شروع بولت ژورناله. خیلی ها به من پیام میدن و میگن که من نشستم کلی وقت گذاشتم واسه بولت ژورنال درست کردن، اما بعد ولش کردم! این جمله رو اونقدر شنیدم که حد نداره!!! «کلی وقت گذاشتم درستش کنم اما بعد ولش کردم.» و می دونید من همیشه به کسانی که تازه می خوان بولت ژورنال شروع کنند چی میگم؟

با صفحه های ساده و کم شروع کن، بعدا چیزهایی که لازمت میشه رو اضافه کن!

تازه کایزن فقط مال شروع نیست، در تمام  فرآیند بولت ژورنال داشتن، اگر بتونید این طرز فکر رو در خودتون پرورش بدین شرایط خیلی بهتر میشه. من پیشنهاد می کنم حتما هر شب که سراغ بولت ژورنالتون میرین کایزن رو تمرین کنید. چطوری؟

هر شب از خودتون بپرسید:

فردا چه کار کوچکی انجام بدم تا شرایط بهتر شه؟

چه قدم کوچکی می تونم برای رسیدن به چیزی که می خوام بردارم؟

جواب این سوال ها می تونه این باشه که «توی اینترنت سرچ کن»، «نیم ساعت زودتر بخواب» یا «سر راهت قهوه بخر». اما وقتی این سوال و جواب رو هر روز با خودتون تکرار کنید، در نهایت یک تغییر بزرگ توی زندگیتون ایجاد میشه.

ما هم ته دلمون همینو می خواهیم دیگه! یک چیز بزرگ و خوب!!!

اینم از این! خودم که با کایزن خیلی حال می کنم! امیدوارم شما هم با آغوش باز توی زندگی تون بپذیرینش!!

2 comments on “کایزن چیست و چه فایده ای برای بولت ژورنال دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید