کدگذاری رنگی در برنامه هفتگی بولت ژورنال

کدگذاری رنگی در بولت ژورنال

من قبلا هم درباره ی کدگذاری رنگی حرف زدم، اما از فروردین امسال اونقدر به صورت جدی ازش توی دفترم استفاده کردم که دیدم وقتشه یک پست جدید درباره ی کدگذاری بولت ژورنال با رنگ حرف بزنم و خیلی کاملتر توضیح بدم.

پست قبلیم درباره ی کدگذاری رنگی رو میتونید از اینجا بخونید.

کدگذاری رنگی در برنامه هفتگی بولت ژورنال
کدگذاری رنگی در برنامه هفتگی بولت ژورنال

کدگذاری رنگی یعنی چی؟

وقتی توی بولت ژورنال از کدگذاری رنگی استفاده میکنیم یعنی یک سری رنگ ها توی این دفتر معنی خاصی میدن. برای صاحب دفتر، نگاه کردن به خط های هایلایت شده با رنگ میتونه معنی های زیادی داشته باشه و بهش کمک کمک کنه تا برای زندگیش تصمیمهای بهتری بگیره. مثلا من توی دفترم از پنج تا رنگ به عنوان کد استفاده میکنیم و هر کدومشون معنی خاصی برام دارن.

برای انتخاب رنگ‌ها و دسته بندی خوبه که به جنبه های مختلف زندگیتون فکر کنید و ببینید چه چیزهایی براتون اهمیت دارن. شغلتون، بچه هاتون، تفریح، امتحاناتون. در ابتدا ممکنه لیستی که مینویسید شامل ۱۰ یا ۲۰ تا مورد بشه! اشکالی نداره. موارد توی لیست رو در کنار هم قرار بدید و عنوان کلی تری براش انتخاب کنید. اونقدر این کار رو تکرار کنید تا تعداد موارد توی لیست به زیر ۱۰ تا برسه.

بهتره تعداد رنگ هایی که برای کدگذاری استفاده میکنید بین ۳ تا ۷ باشن. من خودم از ۵ تا رنگ به شکل زیر استفاده می کنم:

  • سبز: کارهای مربوط به درس و دانشگاه
  • آبی: کارهای مربوط به نردیشمی
  • قرمز: کارهای مربوط به یار و خانواده
  • زرد: کارهای مربوط به خودم
  • خاکستری: کارهای اداری

چطور از کدگذاری رنگی در برنامه هفتگی استفاده کنیم؟

برنامه ی هفتگی من همیشه از همون اول هفته یک کادر مربوط به وظایف و هدفهای کلی اون هفته م داره. لیستی از تمام کارهایی که باید اون هفته حتما انجام بشن، قرارهایی که دارم، تاریخ تحویل تمرین یا امتحانام، همه اینها توی یک کادر جا میگیرن. (برای توضیح کاملتر درباره ی برنامه هفتگی و روزانه اینحا رو بخونید!)

تمام موردهای اون کادر همون اول هفته با رنگ مربوط به خودشون هایلایت میشن. اینطوری خیلی راحت تر میتونم تشخیص بدم که اوضاع هفته ای که پیش رو دارم چطوریه. آیا قراره بیشتر روی کارم تمرکز کنم یا اینکه وقت بیشتری رو به خونواده اختصاص بدم. آگاه بودن از چیزی که قراره بیاد بهم آرامش و اعتماد به نفس میده.

کدگذاری رنگی در برنامه هفتگی بولت ژورنال
کدگذاری رنگی در برنامه هفتگی بولت ژورنال

 

کدگذاری رنگی به چه دردی می خوره؟

استفاده از کدهای رنگی به من کمک کرده تا تعادل رو توی زندگیم حفظ کنم. من آخر هفته یک نمودار از تمام کارهایی که قرار بوده انجام بدم میکشم. این نمودار به وسیله ی پنج تا رنگ جدا میشن. اینطوری آخر هر هفته میتونم ببینم که توی هر قسمت از زندگیم قرار بوده چقدر جلو برم و آیا همون قدر جلو رفتم یا نه. مثلا اگر یک هفته قرار بوده ۵ تا کار مربوط به دانشگاه انجام بدم و آخر هفته میبینم که فقط یکیش رو کامل کردم، هفته ی بعد خودم رو مجاب میکنم که وقت بیشتری برای کارهای دانشگاهم صرف کنم.

کدگذاری رنگی در برنامه هفتگی بولت ژورنال
کدگذاری رنگی در برنامه هفتگی بولت ژورنال

 

از وقتی که شروع به استفاده از کدگذاری رنگی کردم، هفته ها طول کشید تا دستم اومد که کدوم تقسیم بندی رنگی مناسب سبک زندگیمه. و الان خیلی خوشحالم که ماه ها پیش این کار رو شروع کردم چون تفاوت ِ بودن و نبودن این کدها توی دفترم برای من بسیار زیاده. امیدوارم که این پست اونقدر جذاب بوده باشه که شما هم دلتون بخواد کدگذاری رنگی رو امتحان کنید. اگه از من میشنوید همین امروز شروع کنید!


توی ویدیو آموزشی بولت ژورنال چیست تمام نکته های اصلی بولت ژورنال رو براتون توضیح میدم و با مثالها و تمرینها بهتون یاد میدم که چطور بولت ژورنال بسازیرد و ازش بیشترین استفاده رو بکنید!

ویدیو آموزشی بولت ژورنال چیست
ویدیو آموزشی بولت ژورنال چیست

دیدگاهتان را بنویسید