آموزش روزنگار بولت ژورنال

آموزش روزنگار

روزنگار مهم ترین بخش بولت ژورناله! اما هنوز برای خیلیا جا نیفتاده! بنابراین این پست آموزش روزنگار نیاز بود!

بخش های مهم دیگه ی بولت ژورنال رو اینجا بخونید!

روزنگار دقیقا چیه؟

همون برنامه ریزی روزانه ست، منتتها کلی تر! ما توی برنامه ریزی روزانه، کارهایی رو که «می خواهیم» انجام بدیم یادداشت می کنیم. اما روزنگار کلی تره. توش می تونیم هم کارهایی رو که می خواهیم انجام بدیم رو بنویسیم، هم گزارش کارهایی که انجام دادیم و هم فکرها و ایده هامون رو!

نمونه روزنگار
نمونه روزنگار

چطور بنویسیمش؟

نوشتن روزنگار یک دوره ی تکرار شونده ست، به این صورت:

  • آخر شب دفترمون رو باز می کنیم و کارهایی رو که قرار بوده انجام بدیم مرور می کنیم. علامت هایی رو که نیازه، می زنیم. اگر کاری خارج از برنامه مون انجام دادیم، (مثلا قرار نبوده درس بخونیم اما خوندیم) اون رو هم به عنوان گزارش می نویسیم. اگر ایده یا فکری هم داریم که نیاز به ثبت شدن داره می نویسیمش. مثلا اگر وسط تابستونه و اون روز بارونی بوده ، ممکنه من دلم بخواد این اتفاق رو ثبت کنم. پس توی دفترم می نویسم: امروز بارون اومد!
  • وقتی مرور کارهای امروزمون تموم شد، روزنگار فردا رو می سازیم. چطوری؟ تاریخ می زنیم مثلا: سه شنبه ۴ اردیبهشت. و بعد شروع می کنیم کارهایی رو که برای فردا داریم رو می نویسیم. نیازی نیست خیلی طولانی بشه!
  • فردا صبح دفترمون رو باز می کنیم و به کارهایی که داریم نگاه می کنیم. در طول روز سعی می کنیم طبق برنامه عمل میکنیم. می تونیم در طول روز هم دفترمون رو باز کنیم و توی دفترمون علامت بزنیم. اما اجباری نیست. مهم اول صبح و شب قبل خوابه!
  • آخر شب دوباره دفترمون رو باز می کنیم و می گردیم به مرحله ی اول این لیست! به همین راحتی!

جای روزنگار کجای بولت ژورناله؟

اگر دفتر بولت ژورنال دارید، همین الان بازش کنید. اولین جای خالی که میبینید، جای روزنگاره! ما روزنگار رو از اولین جای خالی دفترمون شروع می کنیم و ادامه می دیم تا زمانی که نیاز به نوشتن مطلب دیگه یا صفحه ی جدید داشته باشیم. مطالب و صفحه ها رو وارد می کنیم. بعد دوباره از اولین جای خالی دفتر، روزنگار رو ادامه می دیم.

من توی این ویدیو با مثال و دقیق روزنگار رو توضیح دادم! این ویدیو تمام ابهاماتت رو درباره ی روزنگار برطرف می کنه!

منبع اصلی آموزش روش بولت ژورنال ، کتابیه که رایدر کارول نوشته. من این کتاب رو ترجمه کردم:

کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال

آموزش روزنگار در کتاب بولت ژورنال
آموزش روزنگار در کتاب بولت ژورنال

4 comments on “آموزش روزنگار بولت ژورنال

دیدگاهتان را بنویسید