هدف بولت ژورنال داشتن چیست؟

هدف بولت ژورنال داشتن چیست

وقتی اسم برنامه ریزی میاد به چی فکر می کنید؟ برای یک لحظه مکث کنید و توی ذهنتون به این سوال پاسخ بدید که برنامه ریزی مربوط به چه چیزهایی میشه؟ درس خوندن؟ دانشگاه؟ کنکور؟ پروژه؟ مقاله؟! هدف بولت ژورنال فقط همینهاست یعنی؟

می دونید چرا اسم ِ بولت ژورنال،  «دفتر برنامه ریزی» نیست؟ چون بولت ژورنال قرار نبوده فقط شما رو برای امتحان بعدیتون آماده کنه. قرار نیست ازش فقط برای بیشتر کردن درآمدتون استفاده کنید.  هدف بولت ژورنال چیزی خیلی فراتر از اینهاست.

هدف بولت ژورنال

بولت ژورنال قراره به ما کمک کنه تا بتونیم اون زندگی رو که می‌خوایم داشته باشیم. زندگی که می‌خوایم، با ایجاد کردن تغییرات کوچک در بلند مدت اتفاق می افته. اگه من عادت به جویدن ناخن‌هام دارم و این عادتم باعث شده اعتمادبه‌نفسم بیاد پایین، میتونم به کمک بولت ژورنال و هبیت ترکر این عادتو ترک کنم و در نهایت انسان با اعتماد به نفسی باشم. اگر از یک مشکل روحی رنج می برم، بولت ژورنال در کنار مشاور به من کمک میکنه تا به پایداری برسم و صبح ها با لبخند از خواب بیدار شم.

توجه بولت ژورنال به همه‌ی ابعاد زندگی

اصلا هدف بولت ژورنال اینه که شما به هر قسمتی از زندگیتون که نگاه کنید خوشحالی ببینید. به لباسایی که می پوشید، به غذایی که می خورید. به آدمایی که در طول روز باهاشون سر و کار دارید. به کتابی که میخونید. به آینده‌تون. به شریک زندگی تون. بولت ژورنال فقط یک دفتر برنامه ریزی نیست. قراره یک ابزار باشه تا به شما کمک کنه زندگی خوشحالی داشته باشید. خوشحالی فقط با افزایش ساعت‌های مطالعه یا بالا بردن درآمدتون به دست نمیاد.

بولت ژورنال رو دست کم نگیرید. به ابعاد مختلف زندگی‌تون نگاه کنید و سعی کنید اشکال‌ها رو پیدا کنید و برای رفعشون از بولت ژورنال کمک بگیرید. سعی کنید از کلیشه ی افزایش بازدهی بیاید بیرون و روی خوشحالی درونیتون تمرکز کنید. روی اون حسی که صبحا وقتی از خواب بیدار میشید توی قلبتونه. اگه صبح‌ها با خوشحالی و آرامش بیدار نمیشید یعنی حتما باید یک تغییری ایجاد کنید. بگردید و تصمیم بگیرید این تغییر باید کجا باشه. میخواید چندتا مثال از تغییرهای احتمالی که در زندگیتون نیاز دارید بزنم؟!

  • تغییر در روتین صبح (صبحانه خوردن، گوشی چک کردن، دعا کردن، …)
  • تغییر در برنامه ورزشی ( پیاده روی بیشتر، یاد گرفتن شنا، استفاده از خدمات ورزشی دانشگاه، مدرسه یا محل کار، …)
  • تغییر در برنامه غذایی ( آشپزی بیشتر یا کمتر، خرید مواد غذایی سالم‌تر، استفاده کمتر از روغن، توجه به میوه و سبزیجات، …)
  • تغییر در روابط ( وقت گذراندن بیشتر با همسر ، دوستان مدرسه و دانشگاه، دوستان قدیمی، خانواده، همسایه، همکاران)
  • تغییر در اعتماد به نفس ( کتاب خوندن، ملاقات با مشاور یا روانکاو، خاطره نوشتن، تفریح بیشتر ….)

موردهایی که من نوشتم یک هزارم از مواردی که وجود داره هم نیست! من فقط خواستم به شما نشون بدم که که به چه گزینه های متفاوتی میشه فکر کرد. در نهایت شما هستید که میدونید چه چیزی روی خوشحالی شما تاثیر میذاره و شما باید به راه حل برسید.

توجه کردن به بُعد اجتماعی بودن

توی آخرین پستم در اینستاگرام یک صفحه‌ی جدید معرفی کردم. توی این صفحه قراره حواسم به رابطه‌م با یار (همسرم) باشه. پیشنهادشو خود یار داد و به نظرم خیلی عالی اومد. این فقط یک نمونه از انبوه ایده هاییه که شما میتونید توی دفترتون ازش استفاده کنید. چند نفر از شما توی کامنتا نوشتید که یار ندارید! خب، به نظر من هر رابطه ای مهمه. رابطه با پدر و مادر. با دوستای دانشگاه. با شخصی که بهش علاقه دارید و هنوز برچسب «همسر» روش نخورده. رابطه با استاد دانشگاه. ما آدمیم و این یعنی طبیعت ما اجتماعی بودنه. یعنی همه‌ی آدم‌هایی که روزانه باهاشون سر و کار داریم می‌تونند نقش مهمی در زندگی ما داشته باشند. یعنی ما نیاز داریم مرتب دوستامونو ببینیم، با خانواده‌مون صحبت کنیم و در کل روابط سالمی داشته باشیم. پست آخر من در اینستاگرام مربوط به همین میشد. به اینکه توی بولت ژورنال صفحه ای داشته باشیم برای روابط سالم.

 

View this post on Instagram

• برنامه‌ریزی فقط مربوط نمیشه به کار و درس! امروز به یار گفتم بهم ایده بده برای صفحه درست کردن، گفت صفحه ی وقت گذاشتن برای یار! ? دیدم واقعا صفحه ی خیلی مهمیه و من تا حالا نداشتم! پس این صفحه رو با تم صورتی برای یار درست کردم. توی این صفحه قراره کارهای مربوط به یار رو سر و سامون بدم! مثلا ایده های هدیه دادن رو یادداشت کنم که یادم نره! ? شما هم اگه چنین صفحه ای ندارید پیشنهاد میگنم از امروز شروع کنید! ? پ.ن: این وسط هرکی از دزدیده شدن گوشی من ناراحت شده باشه یار که خیلی خوشحاله چون دیگه تمام وقتم فقط مال اون شده! ? . . . . . . #بولت_ژورنال #یار #ایده_های_خلاقانه #دفتر #دفتر_برنامه_ریزی #تامبو #نوشت_افزار #بولت_ژورنال_نردیشمی #تهران #ایران #آخر_هفته #نقاشی

A post shared by زهرا نجاری (@nerdishme) on

احتمالا این پست ها به دردتون بخوره:

از بولت ژورنال برای مدیریت هزینه هامون استفاده کنیم

از بولت ژورنال برای خوندن زبان خارجی در خونه استفاده کنیم

مودترکر چیست؟ (راهنمایی: یکی از صفحه های بولت ژورناله!!!)

 

هدف من از این پست این بود که بگم : بولت ژورنال فقط برای مدیریت زمان یا گرفتن نمره های بهتر نیست! بولت ژورنال قراره به ما کمک کنه تا از این احساس روزمرگی و بیایم بیرون و تبدیل به یک آدم راضی بشیم. امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح داده باشم. دادم؟! 🙂


دیدگاهتان را بنویسید