مودترکر چیست؟

مودترکر در بولت ژورنال چیست

ردیابی کردن حس و حال از جمله متدهای روانشناسی محسوب میشه. انجام دادن این کار در بولت ژورنال به شکل مودترکر اتفاق می افته. هدف از داشتن صفحه ی مودترکر در بولت ژورنال اینه که بتونیم حالمون رو در طول روزهای مختلف یک هفته ، ماه یا سال ردیابی کنیم. بعد از ثبت کردن مداوم حالمون برای چند روز یا چند هفته با نگاه کردن به صفحه به یک الگو در حال و هوای روزهامون میرسیم. این الگو به ما برای بهتر کردن زندگیمون کمک میکنه.

  • در این پست بولت ژورنال رو توضیح دادم!

چطور مودترکر درست کنم؟

شکل مودترکرها در بولت ژورنال یک جدول خطکشی شده ست. این جدول میتونه ماهانه یا سالانه باشه و انتخابش به عهده ی خودتونه. یک نمونه ی جدول سالانه ی مودترکر رو توی عکس پایین میبینید. من توی این جدول برای هر روز، (مثلا سوم شهریور) دو تا خونه قرار دادم. یعنی به خودم اجازه دادم که برای هر روز دو نوع حس رو ثبت کنم.

توی این شکل، ستون سمت چپ نشون دهنده ی تاریخ روزهای مربوط به هر ماهه که از ۱ تا ۳۱ شماره‌گذاری شده. ردیف بالایی هم شامل اسم هر ماه میشه. توی این عکس که نیمه پره ، من اسم ماه های فروردی و اردیبهشت رو نوشتم.

هر مودترکر نیاز به یک راهنما داره. یک علامت برای هر حسی که قراره ثبت بشه. حالا این علامت میتونه رنگ باشه یا یک شکل خاص.  در نتیجه باید برای راهنمای مودترکر، لیستی از نام احوالی که قراره ثبت بشن و علامتشون تهیه کنید. مثلا برای استفاده از رنگ میشه چنین لیستی داشت:

  • خوشحال: رنگ نارنجی
  • غمگین: رنگ خاکستری
  • عصبانی: رنگ قرمز
  • پُرکار: رنگ آبی

با پر کردن هر خونه به این رنگ‌ها، میتونید الگوی احوالتون رو پیدا کنید و برای بهتر کردنش تلاش کنید. پیشنهاد میکنم بیشتر از ۵-۶ حال رو برای ثبت کردن در نظر نگیرید. همچنین ممکنه در طول یک روز بیشتر از یک حال داشته باشید. مثلا ممکنه صبح خوشحال و غروب عمگین باشید. نظر من اینه که اون حالی رو که در روز بهتون غالب بوده انتخاب کنید تا در بولت ژورنال ثبت بشه. کلا برای هر روز بیشتر از دو نوع حال ثبت نکنید.

چطور از مودترکر استفاده کنم؟

وقتی دو سه هفته از ثبت کردن گذشت میتونید به مودترکر نگاه کنید و تحلیلش کنید. مرحله ی اول اینه که الگویی از احوالتون به دست بیارید. مثلا ممکنه متوجه بشید که روزهایی که دانشگاه میرید خوشحال تر هستید. یا اینکه روزهایی که فلان دوستتون رو میبینید بعدش بیشتر عصبانی میشید! پیدا کردن الگو باعث میشه بتونید برای بهتر شدن حالتون تصمیم بگیرید. مثلا وقتی متوجه بشید که بیشتر روزهای ماه رو عصبانی بودید، ممکنه به این نتیجه برسید که بهتره به یک مشاور مراجعه کنید.

استفاده از مودترکر مثل بقیه ی صفحات بولت ژورنال قراره برای بهتر شدن زندگیتون باشه. پس لطفا فقط درگیر رنگ کردنش نشید. به این فکر کنید که میخوام آدم خوشحال‌تری باشم. میخوام آدم پرکارتری باشم. میخوام هنرمند خلاق‌تری باشم. و براش تلاش کنید. مطمئن باشید که اگه از مودترکر درست استفاده کنید حتما تاثیرشو در زندگیتون می بینید. 🙂


دانلود ویدیو کامل آمورش بولت ژورنال از اینجا

 

2 comments on “مودترکر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید