تاثیر ثبت ساعت‌ در بولت ژورنال بر روی موفقیت

ثبت ساعت در بولت ژورنال

صفحه ی ثبت ساعت ها که تو انگلیسی بهش میگن time log در حقیقت یک صفحه ست که با نگاه کردن بهش میتونیم ببینیم هر روزمون رو چطور گذروندیم و چه ساعت هایی رو به چه کارهایی در روز اختصاص دادیم. این کار میتونه به تصمیم گیری های بعدیمون بسیار کمک بکنه. برای من روزهایی بوده که فکر میکردم خیلی سرم شلوغه و آخرش هم همیشه خسته بودم اما زمانی که شروع به ثبت ساعت ها کردم متوجه شدم که اون روزها فقط «فکر میکردم» که سرم شلوغه! در حقیقت با کارهای الکی سر خودم رو گرم کرده بودم و از غروب به بعد هم به بهونه ی خستگی دیگه کار مفیدی انجام ندادم.

خب بیاید ببینیم که برای داشتن یک صفحه ی ثبت ساعت ها یا TimeLog در بولت ژورنال و استفاده ی مفید ازش باید چکار کنیم:

۱-درست کردن یک صفحه

مرحله ی اول درست کردن یک صفحه ی ساده ست. اینکه نوع ثبت کردنتون قراره چطوری باشه کاملا بستگی به خودتون داره! (مثل همه ی چیزهای دیگه در بولت ژورنال!)

میتونید تمام روزهای و ساعت های یک هفته رو در یک جدول بکشید. با این مدل خطکشی علاوه بر اینکه مقدار ساعت های سپری شده رو ثبت میکنید، زمان دقیقش رو هم خواهید داشت. مثلا آخر هفته میدونید بیشترین زمانی رو که برای درس خوندن گذاشتید نزدیک ظهر بوده یا آخر شب.

یک گزینه ی دیگه اینه که برای هر روز یا هر هفته فقط جمع ساعت ها رو داشته باشید. یعنی جدول هایی که درست می کنید بدون ساعت دقیق باشه و فقط جمع نهایی ساعت های مربوط به هر کار رو توش یادداشت کنید.

بسته به اینکه هدفتون از درست کردن این صفحه چیه، میتونید هر کدوم از این ها رو امتحان کنید.

۲-استفاده از کُدگذاری رنگی

قبلا در این پست راجع به کدگذاری رنگی صحبت کردم. استفاده از رنگ ها علاوه بر اینکه دفتر رو خوشگلتر میکنه!!! ، توی تحلیل سریعتر برنامه ریزی هامون بسیار مفیده. در جدول های ثبت ساعت ممکنه چشم ما با دیدن اعداد و کلمه ها گیج بشه، اما اگه برای هر کار، یک رنگ مشخص اختصاص بدید، در پایان هر روز یا هر هفته با یک نگاه به جدول دستتون میاد که چه کار کردید!  باور کنید خیلی راحت تره!

۳-استفاده از ثبت ساعت

خب حالا فرض کنیم که یک هفته از شروع ثبت کردن ساعت هامون میگذره. یک روز دفترمون رو باز می کنیم و به ساعت هایی که در اون هفته سپری کردیم نگاه میکنیم. حالا باید چیکار کرد؟

کلا صفحه هایی از بولت ژورنال که به «ثبت کردن» اختصاص دارن باید بعد از یک مدت بازبینی بشن و درموردشون تصمیم گرفته بشه. چون این ثبت کردن ها در راستای بهتر کردن زندگیمونه و اگه قرار باشه فقط نوشتن یک سری عدد و رنگ کردن یک سری مربع باشه به دردی نمی خوره.

بعد از نوشتن ساعت ها در یک روز، یک هفته، یا یک ماه، نوبت بازبینی میرسه. از جمله چیزهایی که میشه بهش نگاه کردن اینه که من چه ساعت هایی از روزم رو بیشتر هدر دادم؟ مثلا ممکنه من وسط روز بین کلاس هام حدود دو ساعت وقت خالی داشته باشم که هیچ کاری باهاشون نمیکنم! پس میتونم با خودم قرار بذارم که نیم ساعت از اون دو ساعت رو برای دوره ی درس های صبحش کنار بذارم.

یا ممکنه با نگاه کردن به جدولم متوجه بشم که از زمانی که صبح از خواب پامیشم تا زمانی که کار کردن رو شروع میکنم حدود ۳ ساعت فاصله ست! یعنی ممکنه من ۸ صبح از خواب پا شم اما کار کردن رو ساعت ۱۱ شروع کنم! پس شاید بهتر باشه شبش دیرتر بخوابم ( البته نه اینکه خودمو با تلویزیون مشغول کنم.) بلکه شبش یک ساعت کتاب بخونم و صبخ ساعت ۹ از خواب پا شم و کارم رو هم ساعت ۱۰ شروع کنم.

از این مثال ها خیلی زیاده. برای هرکس متناسب شخصیت و وضعیت زندگیش فرق میکنه. مسئله ی اصلی اینه که ثبت کردن ساعت ها حتما به تغییر دادن الگوی زندگیمون در جهت مثبت برسه.

 

خب خب چطور بود؟ به نظرتون از این صفحه های ثبت ساعت برای سری بعدی برگه های قابل چاپ بذارم یا نه؟ بهم بگید ببینم خودتون تجربه ی ثبت کردن ساعت داشتید قبلا؟ یا الان تصمیم دارید امتحانش کنید؟

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه


تازه این ویدیو هم هست! اگه میخواید صفر تا صد بولت ژورنال رو یاد بگیرید. اینکه چطور صفحه ها رو درست کنید و چطور به برنامه پایبند بمونید!

3 comments on “تاثیر ثبت ساعت‌ در بولت ژورنال بر روی موفقیت

    1. سلام عزیزم
      بله زبان مبدا فارسی نداره ولی من انگلیسی رو انتخاب کردم.
      همه ی ما تا یک حدی انگلیسی بلدیم، اگه زبان مبدا رو انگلیسی انتخاب کنیم و کنارش یک زبان دیگه هم یاد بگیریم، همزمان توی جفتش قوی میشیم!

دیدگاهتان را بنویسید