ایده بولت ژورنال تحصیلی برای مدرسه و دانشگاه

نمونه بولت ژورنال تحصیلی

ما میتونیم از بولت ژوزنال برای برنامه ریزی تحصیلی استفاده کنیم. من در این پست یک سری ایده برای درست کردن بولت ژورنال تحصیلی براتون گذاشتم. این صفحه ها رو میتونید از ادامه ی صفحات خالی بولت ژورنالی که الان دارید درست کنید. یا اگه اصلا بولت ژورنال ندارید، میتونید یک دفتر جدید بردارید و با این صفحه ها کارتون رو شروع کنید.

راستی اگه نمیدونی بولت ژورنال چیه، اینجا رو کلیک کن ?

۱- صفحه اهداف تحصیلی

خوبه که برای سال جدیدمون هدف توی ذهنمون باشه. از ترم جدید یا سال جدید چی می خوایم؟ میخوایم معدلمون چند باشه؟ چه پروژه ای رو میخوایم تموم کنیم؟ آیا میخوام کار پیدا کنیم؟ اهداف هرکس با دیگری متفاوته. مهم اینه که هدفی وجود داشته باشه!

۲- صفحه اطلاعات اساتید و کلاس ها

تعداد زیاد کلاسها و استادها گاهی گیج کننده میشه. این صفحه برای نوشتن همه ی اطلاعات مهم راجع به یک کلاسه. مثلا:

 • اسم استاد کیه؟
 • کلاس چه روزهایی و چه ساعتی برگزار میشه؟
 • مکان برگزاری کلاس کجاست؟
 • ایمیل یا راه ارتباطی دیگه ی ما با استاد چیه؟

راستی من برای مشخص کردن هر درس از یک رنگ جدا استفاده کردم. این رنگ در تمام صفحه های بولت ژورنال تحصیلی من مربوط به همون درسه و ثابت میمونه. به این کار میگن کدگذاری رنگی. که من خیلی دوسش دارم.

ایده بولت ژورنال تحصیلی
صفحه اهداف و اطلاعات کلاس ها

 

۳- تاریخ های مهم ترم

به عنوان یک دانش آموز یا دانشجو، باید همیشه حواسمون به تاریخ های مهم باشه. اینکه چه زمانی امتحان داریم، مهلت تحویل تمرین هامون کیه و چه روزی قراره کنفرانس ارائه بدیم. این صفحه همه ی این کارها رو برامون انجام میده. هر ستون مربوط به یک ماه از چهار ماه ترم میشه. (میتونید تعدادشون رو بیشتر یا کمتر کنید). در هر ستون، تاریخ های مهم توی تقویم علامت میخورن و عنوانشون رو زیر تقویم اون ماه می نویسیم.  رنگ هر عنوان در لیست هم با توجه به کدگذاری رنگیه. یعنی از روی رنگ می فهمیم که اون تاریخ مهم مربوط به چه درسیه.

ایده بولت ژورنال تحصیلی
تاریخ های مهم ترم در بولت ژورنال تحصیلی

۴- برنامه هفتگی

من همیشه یک صفحه ی برنامه ی هفتگی توی بولت ژورنالم میذارم. میدونم خیلی ساده به نظر میرسه ولی خیلی به دردم خورده. توی این صفحه روز و ساعت کلاسهام و شماره ی اتاق مربوط به اون کلاس رو یادداشت میکنم. معمولا یک ماه اول ترم همیشه حواسم به این برنامه هست تا قاطی نکنم. ممکنه شما به چنین چیزی نیاز نداشته باشید. اما خیلی به کارم اومد و به همین دلیل اینجاست!

ایده بولت ژورنال تحصیلی
برنامه هفتگی در بولت ژورنال تحصیلی

 

۵- ردیاب مطالعه

این ردیاب که قبلا اینجا دربارش حرف زدم، یک جدول ساده ست. یک طرفش ستونی از روزها و تاریخشون رو داریم و بعد جلوی هر روز، میزان مطالعه مون رو رنگ میکنیم. میتونید کل جدول رو تک رنگ بکشید، یا میتونید برای هر درس از یک رنگ به خصوص استفاده کنید. اینطوری بهتر میتونید تعادل بین درس خوندن هاتون رو به دست بیارید.

۶- تکالیف

اگه تا حالا همچین چیزی نداشتید، و اگه کلا شک دارید که بولت ژورنال تحصیلی درست کنید یا نه، این صفحه رو از دست ندید. این صفحه بارها منو از کم شدن نمره نجات داده. خیلی دوسش دارم. حالا چی هست؟ یک لیست خیلی ساده از عنوان تکالیفی که استادها میدن. در هر سطر از این لیست این اطلاعات اصلی نوشته میشه:

 • عنوان تکلیف (مثلا حل سوالات آخر فصل کتاب ریاضی)
 • تاریخ تحویل تکلیف
 • آیا تحویل دادم یا نه

نوشتن همین سه مورد ساده به ما در مدیریت تکالیفمون خیلی کمک میکنن. در کنار سه مورد بالایی که اطلاعات اصلی بودن، میشه جزئیات بیشتری هم اضافه کرد. مثلا:

 • این تکلیف چند در صد نمره ی کل رو شامل میشه؟ (بعضی استادها از اول اینو مشخص میکنن)
 • چه نمره ای گرفتم؟ (بازم بعضی استادها در طول ترم تکالیف رو تصحیح میکنن و نمره ها رو بهتون میگن)
ایده بولت ژورنال تحصیلی
ردیاب مطالعه و صفحه تکالیف در بولت ژورنال تحصیلی

۷- انگیزه بخش ها

این صفحه قراره اون روزهای بی انگیزگی به کمکمون بیاد. روزهایی که باید درس بخونیم اما نمی تونیم. در این صفحه یک لیست از کارهای حال خوب کن مینویسیم تا اون روز از بینشون یکی رو انتخاب کنیم و انجام بدیم تا برای درس خوندن انگیزه بگیریم. ? مثلا کارهایی که حال من رو خوب می کنن اینا هستن:

 • برم از لمیز قهوه بگیرم
 • توی اسپاتیفای به صدای پیانو گوش بدم
 • برم کتابخانه ی دانشگاه

شما هم فکر کنید به اینکه چه کارهایی بهتون انگیزه میده و اونها رو اینجا بنویسید.

۸- لیست حضور غیاب و جزوه

این صفحه برای هر درس جدا طراحی میشه. هدف ما از طراحیش اینه که:

 • اولا غیبت هامون رو ثبت کنیم تا زیاد نشن.
 • دوما جزوه مون رو در طول ترم کامل کنیم تا شب امتحان اذیت نشیم.

ستون سمت راست لیست جلسات کلاسه. هر جلسه ای که شرکت می کنیم رو علامت میزنیم. (من روش رو با ماژیک هایلایت کردم). ستون سمت چپ هم مربوط به شرایط جزوه ست. من برای جزوه هام سه تا حالت در نظر گرفتم:

 • جزوه م کامله
 • جزوه م ناقصه
 • صوت استاد رو ضبط کردم

ممکنه شما بخواین گزینه های دیگه ای رو در نظر بگیرید. اشکالی نداره. مهم اینه که حواستون به غیبت ها و به وضعیت جزوه تون باشه.

صفحه ی انگیزشی و حضورغیاب
صفحه ی انگیزشی و حضورغیاب

 

اینها ایده های من برای طراحی بولت ژورنال تحصیلی بودن. امیدوارم ازشون خوشتون اومده باشه. اگه در مورد طرز کار صفحه ها سوالی دارید همینجا توی نظرات میتونید ازم بپرسید. ?

2 comments on “ایده بولت ژورنال تحصیلی برای مدرسه و دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید