خاطره نویسی در بولت ژورنال

خاطره نویسی در بولت ژورنال

این ماه باید تصمیم سختی می گرفتم. اینکه به خاطره نویسی در دفتر خاطراتم ادامه بدم یا خاطراتم رو بیارم توی بولت ژورنال! داشتن دفتر خاطرات یک عادت چندین و چند ساله ست و از شش سالگیم شروع شده. از طرفی بولت ژورنال چند ساله همه جا باهامه و کمک های زیادی بهم کرده.

دفتر خاطرات من
خاطره نویسی در بولت ژورنال

اصول خاطره نویسی در بولت ژورنال

رایدر کارول در کتاب بولت ژورنال میگه که بهتره خاطرات توی بولت ژورنال نوشته بشن. بیشتر این خاطرات خلاصه هستن و با اینکه جای کمی می گیرن اما ثبت کردنشون به ما خودآگاهی میده. از طرفی اگه زمانی نیاز داشتیم که راجع به یک اتفاق یا احساس خاص، زیاد بنویسیم اما در لحظه فرصتش رو نداشتیم، میتونیم در قسمت روزنگار یک یادداشت کوتاه مربوط به اون اضافه کنیم تا بعدا سر فرصت درباره ش بنویسیم.

من توی این ویدیو، کامل روش خاطره نویسی در بولت ژورنال رو براتون توضیح دادم!

روشی که من برای خاطره نویسی پیدا کردم

سفری که این ماه داشتم و دوراهی بین بولت ژورنال و دفتر خاطرات باعث شد به تلفیق جالبی برسم از روشی که رایدر توی کتابش ارائه میده و روشی که خودم تا الان باهاش خاطره می نوشتنم. این تلفیق جالب رو هم توی ویدیو براتون توضیح دادم.

برای بعضی از ماها، خاطره نوشتن، به هرشکلش، چه ثبت اتفاقات و چه ثبت افکار و احساساتمون برای تحلیلشون خیلی مهمه. خیلی خوبه که یاد بگیریم این موضوع رو با بولت ژورنال تلفیق کنیم تا تاثیر بهتری توی زندگی مون بذاره.

این ویدیو یک مقدار جدید بود، ازونجایی گه هم آموزش اصولی داشت، و هم من نظر شخصی خودم رو بهش اضافه کرده بودم. دوست دارید بازم از این ویدیو ها بسازم؟

واسه موضوعش پیشنهادی دارید؟

 

2 comments on “خاطره نویسی در بولت ژورنال

 1. سلام
  واقعا ازتون ممنونم… این ویدئو و نوشته تون یک سوال خیلی بزرگ در مورد بولت ژورنال رو برام برطرف کرد.
  آخه من هم جزو افرادی هستم که وقتی در مورد یک چیزی بخوام خاطره یا یادداشتی ثبت کنم حداقل ۳ ۴ صفحه میشه و همین مساله خیلی ذهنمو درگیر کرده بود که با اینکار بولت ژورنالم شلوغ میشه، قاطی پاتی میشه و دیگه یادداشت هام رو یکجا و منسجم نخواهم داشت…
  با این که الان یک ماهی میشد من خاطره نویسی رو در بولت ژورنال در کنار روزنگار انجام میدادم و باعث میشد یکهو مثلا ۶ ۷ صفحه پشت سر هم فقط متن باشه و از این ترکیب راضی نبودم و حس میکردم ی جای کار ایراد داره و جالب نیست که بخوام خاطره هامو در بوژو بنویسم
  به همین خاطر تصمیم گرفتم ی سرچ کنم و به سایت شما و این مطلب فوق العادتون برسم. واقعا ازتون ممنونم که ته دلمو قرص کردید تا از روش خیلی بهتری استفاده کنم.
  فقط یک مساله خیلی اذیتم میکنه، من در همین یک ماه تقریبا ۲۰ صفحه به صورت پراکنده در بولت ژورنالم خاطره و یادداشت نوشتم و نمیدونم آیا به دفتر خاطرات منتقلش کنم و مجدد بنویسم یا نه؟ اگر جواب آره هست چجوری اینکارو کنم وقتی قسمتی شامل روزنگار هست؟ و همین مورد خیلی ناراحتم کرده که ای کاش از اول به صورت جدا مینوشتم

  1. سلام
   اول اینکه خوشحالم این ویدیو به دردتون خورده.
   در مورد سوالتون من نظر شخصیم رو میگم. چون بولت ژورنال کلا یک دفتر خیلی شخصیه و تصمیم گیریاش شخص به شخص فرق می کنه.
   من هم چون عادت به خاطره نویسی دارم، ترجیح میدم خاطره هام جدا باشه از بولت ژورنالم. حالا اگه جای شما بودم حتما یادداشت هایی که توی بولت ژورنال نوشتم رو به دفتر خاطراتم منتف می کردم. به این صورت که کلا کاغذها رو می کندم و چسب می زدم توی دفتر خاطراتم. این ترجیح شخصی منه حس میکنم جالبه حتی اینم خودش خاطره میشه که اول توی بولت ژورنال نوشتم بعد منتقل کردم اینجا

دیدگاهتان را بنویسید