بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال چیست و راهنما

بولت ژورنال چیست ؟

یک سوال خیلی مهم! بولت ژورنال چیست ؟

دوستای خوبم، بولت ژورنال در حقیقت یک دفتره. یک دفتر ِ خیلی ساده که هر شخص توش اونجوری که دلش میخواد واسه زندگیش برنامه ریزی میکنه.  دلیل جذاب بودنش هم دقیقا همینه که هر بولت ژورنال مربوط به یک شخصه و اون شخص میتونه با توجه به سلیقه و نیازش درستش کنه. یک نفر ممکنه بخواد واسه کنکور برنامه ریزی کنه. یکی بخواد کارهای خونه شو روی نظم انجام بده. یک نفر برای کارهای دفتریش استفاده کنه.

پس واسه ی بولت ژورنال درست کردن فقط باید یک دفتر و خودکار داشته باشین و اینکه بدونین از زندگیتون چی میخواین. یعنی هدف داشته باشین. و بعد شروع کنید به برنامه ریزی کردن به سبک خودتون برای هدفی که مخصوص شماست.

صفحه اهداف در بولت ژورنال
صفحه اهداف در بولت ژورنال

معمولا توی بولت ژورنال ها یک سری صفحه ی مشترک هست. صفحه هایی که خیلی کاربردی هستن و فارغ از اینکه هدف چیه میتونن مورد استفاده قرار بگیرن. از اینجا به بعد چندتا از این صفحه ها رو با هم مرور میکنیم.

چطور بولت ژورنال درست کنم؟

بعد از تهیه ی لوازم التحریر مناسب، نوبت میرسه به درست کردن بولت ژورنال. قسمت جذاب ماجرا این جاست که می تونید صفحه ها رو هر طوری که دلتون می خواد درست کنید. منتها یک چارچوب کلی وجود داره که اگر بهش عمل کنید کارایی این دفتر خیلی زیاد خواهد بود.

پیشنهاد می کنم حتما صفحه ی آموزش بولت ژورنال رو بخونید یا ویدیو آموزش بولت ژورنال رو تماشا کنید. من کامل توضیح دادم که چارچوب اصلی بولت ژورنال چیا هستند و چطور میشه بولت ژورنال درست کرد. جفت این ویدیوها بر مبنای کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال تولید شدند. این کتاب منبع اصلی روش بولت ژورنال محسوب میشه.

یادتون باشه نیازی نیست که همون اول کلی صفحه ی متفاوت درست کنید. حتی به فکر زیبایی هم نباشید. (اصلا زیبایی مهم نیست!) بلکه با صفحه های کم و کاربردی (همونایی که توی راهنما معرفی شدن) شروع کنید و با گذر زمان که کم کم با بولت ژورنال آشنا شدید و بهش عادت کردید، صفحه ها رو افزایش بدین.

بولت ژورنال را از کجا تهیه کنم؟

خب حلا که می دونید بولت ژورنال چیست سوال پیش میاد که چطور میشه این دفتر رو داشت؟! بولت ژورنال یعنی یک دفتر ساده و یک خودکار که شما می خرید. بقیه ش دست خودتونه. شما در ابتدا اصول این روش رو یاد می گیرید و بعد می تونید خودتون دفتری رو درست کنید که متناسب با شخصیت و زندگی خودتون باشه. مزیت اصلی بولت ژورنال هم در همینه که برای هر کس متفاوته و هر شخصی می تونه اون رو مطابق با نیازهای خودش طراحی کنه.

هر جایی که چیزی به عنوان بولت ژورنال به شما می فروشه بدونید که کلاه برداریه. اصل بولت ژورنال در اینه که هر کسی خودش اون رو برای خودش طراحی می کنه. در نتیجه بولت ژورنال هر شخص با بولت ژورنال آدم های دیگه متفاوته. حتی بولت ژورنال یک نفر در هجده سالگیش با بولت ژورنال همون آدم وقتی بیست ساله میشه کلی فرق داره. بنابراین دفترهای برنامه ریزی آماده، هرچند که می تونن مفید باشن (خودم هم قبلا ازشون استفاده کردم) اما اسمشون هیچ وقت بولت ژورنال نیست! چون امکان نداره چیزی که برای استفاده ی چند صد یا چند هزار نفر طراحی شده بتونه بولت ژورنال باشه. بولت ژورنال هر شحص یک دفتر کاملا متمایز و خاصه!

پس برای تهیه ی بولت ژورنال باید یک دفتر خالی، هر دفتری که باهاش راحت هستید و یک خودکار (یا بیشتر!) تهیه کنید و خودتون دست به کار بشید!

این ویدیو احتمالا به دردتون می خوره: نوشت افزار مناسب بولت ژورنال

روی سایت نردیشمی هم یک سری نوشت افزار مناسب واسه فروش هست: خرید لوازم‌التحریر بولت ژورنال

صفحه های متداول بولت ژورنال چیست ؟

ازونجایی که بولت ژورنال یک روش شخصیه، هر شخصی میتونه بنا به سلیقه ش یک مدل صفحه ی جدید به دفترش اضافه کنه. رایدر کارول، مبدع روش بولت ژورنال این چندتا صفحه رو به عنوان صفحه های اصلی بولت ژورنال معرفی کرده:

منبع اصلی آموزش روش بولت ژورنال کتابیه که رایدر کارول نوشته:

خرید کتاب بولت ژورنال
خرید کتاب بولت ژورنال

 

یک سری نکته ی کلی

بولت ژورنال یک دفتر شخصیه. به این معنی که باید اونجوری درستش کنید که خودتون دوس دارید  و برای زندگیتون مفیده. نیازی نیست مطابق سلیقه ی دیگران باشه. اگه دوس دارید کلشو فقط با خودکار مشکی پر کنید. اگر دوس دارید هر صفحه شو نقاشی بکشید. اگر دوس دارین توی دفتر خط دار انجامش بدید.

مهم اینه که تاثیر مثبت توی زندگیتون داشته باشه. پس هدف هاتونو بدونید و واسشون برنامه ریزی کنید.

اگه به برنامه م نرسیدم چی؟

فکر نمیکنم هیچ آدمی روی کره ی زمین وجود داشته باشه که هر برنامه ای که ریخته رو انجام داده باشه. آخر هر هفته یا هر روز یا هر ماه، برنامه ای که نوشته بودید رو نگاه کنید، از کارهایی که عقب افتاده اصلا ناراحت نشید بلکه سعی کنید الگوی زندگیتونو پیدا کنید. یعنی دلیل انجام نشدن هر برنامه ای رو پیدا کنید و سعی کنید برای هفته یا ماه بعد برنامه ی درست تری بچینید.

از روزی که شروع میکنید مدتی طول میکشه تا دستتون بیاد چطور باید برنامه ریزی کنید پس از تغییر نترسید و سعی کنید سبک های جدید رو امتحان کنید. مطمئن باشید اگر پشت کار داشته باشید حتما به نتیجه می رسید.


پس یاد گرفتیم که جواب سوال بولت ژورنال چیست ، اینه که بولت ژورنال یک روش برنامه ریزی شخصی و منعطفه! با استفاده از این روش هر کسی برای خودش و متناسب با زندگی خودش یک دفتر برنامه ریزی درست می کنه! به اون دفتر میگن بولت ژورنال!

نردیشمی

من زیاد از بولت ژورنال حرف می زنم، چون به نظرم بهترین روشیه که یک نفر می تونه باهاش به زندگیش سر و سامون بده. به همین دلیل هم کتاب بولت ژورنال رو ترجمه کردم! اگه می خوای بیشتر درباره ی من بدونی اینجا رو بخون.

صفحه ی اینستاگرام نردیشمی هم پره از ایده و آموزش های کاربردی برای برنامه ریزی، مطالعه و انگیزه داشتن!

هر سوالی که دارین پایین همین پست بپرسید تا جواب بدم.

زهرا نجاری | نردیشمی
زهرا نجاری | نردیشمی

خرید ویدیوهای مفید برنامه ریزی:

ویدیو آموزشی بولت ژورنال چیست
ویدیو آموزشی بولت ژورنال چیست؟

 

وبینار پایبندی به برنامه بولت ژورنال
ویدیو آموزش پایبندی به برنامه بولت ژورنال

14 comments on “بولت ژورنال چیست؟

 1. سلام خانم نجاری
  واقعا کارتون حرف نداره.بینظیرین، بعد از مدتها بی برنامگی و بی هدفی توی زندگی؛ از دیشب که با وبلاگتون آشنا شدم دیدم نسبت به زندگی عوض شده، دست گلتون درد نکنه. فقط یه سوال ررررریز؛توی برنامه ریزی ماهانه،از قبل برای هر روز برنامه ریزی کنیم(مثلا بنویسم که هفته بعد شنبه اینکارا روباید انجام بدم) یا یک هدف رو تعیین کنیم و نسبت به اون هدف، هرروز قدم به قدم پیش بریم؟؟؟؟
  شما خیییییییییییییییییییییییییییییییییلی باحالین…

 2. سلام .
  من تا به حال ۴ بار کتاب بولت ژورنال رو خوندم و حدود ۶ ماهی هست با بولت ژورنال جلو اومدم ، نظم گرفتن زندگیم رو که بزارم کنار و همچنین شبا بهتر خوابیدن رو از جمله مهم تر از همه اینه که الان دیگه اشفتگی ذهنی ندارم ، افکارم کم کم داره تحت کنترلم در میاد و یه پیشرفت واقعا چشم گیر داشتم توی درسام که مدرسه تیزهوشان قبول شدم چیزی که هنوز باورم نمیشه .
  من به عنوان یک بولت ژورنالیست به تمام افراد توصیه میکنم که حتما توی فهرستشون یه مجموعه واسه شکر گزاری بزارن و بهش توجه کنن.
  همچنین از شما خانم زهرا نجار که این کتاب رو ترجمه کردید خیلی سپاس گزارم ، خیلی چیز ها یاد گرفتم ، خیلی چیز ها و نمی دونم با چه زبونی تشکر کنم ، فقط ارزو میکنم تندرست باشید و به اهدافتون برسید .

  1. سلام
   من خیلی خوشحالم از موفقیت هاتون. ازینکه نردیشمی تونسته تاثیر مثبتی در زندگی شما بذاره. از دیدن پیامتون بسیار ذوق کردم! ممنون که همراهمید! امیدوارم موفقیت های بزرگ تری رو در مسیر زندگی تون به دست بیارید.

دیدگاهتان را بنویسید