خلاصه کتاب عادت های اتمی

معرفی کتاب عادتهای اتمی

کتاب عادتهای اتمی، نوشته ی جیمز کلیر در ایران توسط نشر نوین و با ترجمه ی هادی بهمنی منتشر شده. موضوع اصلی این کتاب اینه که عادت های کوچک منجر به تفاوتی بزرگ می شوند. نویسنده قدم به قدم به شما یاد میده که چطور عادت های کوچک بسازید! من در این پست خلاصه ای از این کتاب رو براتون نوشتم. اگر دوست دارید بقیه ی پست های معرفی کتاب در سایت نردیشمی رو مطالعه کنید، اینجا رو کلیک کنید.

اثر عادتهای کوچک و ترکیبشان در گذر زمان
اثر عادتهای کوچک و ترکیبشان در گذر زمان

عادتهای اتمی : راهنمایی برای تغییر سیستم

جیمز کلیز در بخشی از کتاب میگه:

اگر با تغییر عادتهایتان مشکل دارید، مشکل خودتان نیستید. مشکل سیستم شماست. عادت های بد خودشان را تکرار می کنند، نه به این خاطر که خواهان تغییرشان نیستید، بلکه چون مسیر نادرستی را برای تغییر برگزیده اید.

پس تمرکز این کتاب روی اینه که چطور عادت‌هامون رو تغییر بدیم. منتها این تغییر با تمرکز روی فرآیند اتفاق می افته. ما معمولا به نتیجه توجه می کنیم: میخوام وزنم چند کیلو بشه؟ میخوام رتبه ی کنکورم چند بشه؟ میخوام درآمدم چقدر بشه؟ … اما جیمز کلیر در این کتاب به اهمیت فرآیندها می پردازه و به ما یاد میده چطور عمیق تر به قضیه نگاه کنیم.

آموز‌ش مرحله به مرحله و تمرینهای عملی

من برای خوندن این کتاب خیلی دودل بودم. می ترسیدم مثل اکثر کتابهای انگیزشی اینستاگرامی باشه: پر از انرژی مثبت و خالی از راهکارهای واقعی. اما عادتهای اتمی اینطور نبود. من با مطالعه ی همون ۲۰ صفحه ی اول متوجه شدم که با کتاب متفاوتی روبه رو هستم. این کتاب با هدف پرفروش شدن یا معروف شدن نوشته نشده، بلکه از تجربه ی واقعی نویسنده میاد و خیلی واقعی هم میتونه به من کمک کنه.

سیر کتاب با توضیح مفاهیم شروع میشه و کم کم به بحثای عملی میرسه. هر بخش حتما حداقل یکی دو تا تمرین مفید داره. حتما زمان خوندن کتاب یک کاغذ و قلم همراهتون باشه. مطمئن باشید که لازمتون میشه! و حتما تمرینها رو همون موقع انجام بدید.

چهار قانونی اصلی

این کتاب هشت بخش داره و میخواد چهارقانون اصلی رو به ما آموزش بده:

  1. مقدمه: داستان من
  2. اصول پایه: چرا تغییرات کوچک، موجب تفاوتهای بزرگ می شوند
  3. قانون اول: آن را شفاف و آشکار کنید
  4. قانون دوم: آن را جذاب کنید
  5. قانون سوم: آن را ساده کنید
  6. قانون چهارم: آن را رضایت بخش کنید
  7. تاکتیکهای پیشرفته: چگونه از کم و بیش خوب، به واقعا عالی تبدیل شوید
  8. ضمیمه

ایده ی این چهار قانون از حلقه ی عادت میاد. هر عادت چهار مرحله داره: ۱- سرنخ ۲- تمایل ۳- پاسخ ۴- پاداش. ما با تغییر در این مراحل میتونیم عادتهای خوب رو ایجاد کنیم یا عادتهای بد رو از بین ببریم.

درمورد عادتهای خوب اینطوری میشه:

چگونه یک عادت خوب بسازیم؟
اولین قانون (سرنخ): آن را شفاف و آشکار کنید
دومین قانون (تمایل): آن را جذاب کنید
سومین قانون (پاسخ): آن را ساده کنید
چهارمین قانون (پاداش): آن را رضایت بخش کنید

و در مورد عادتهای بد:

چگونه یک عادت بد را از بین ببریم؟
اولین قانون (سرنخ): آن را پنهان کنید
دومین قانون (تمایل): آن را لوس و غیرجذاب کنید
سومین قانون (پاسخ): آن را دشوار کنید
چهارمین قانون (پاداش): آن را عامل نارضایتی کنید

 

نظر نهایی من

محتوای این کتاب در کل بیشتر از انتظار من بود. ازونجایی که در اینستاگرام معروف شده بود، می ترسیدم فقط تبلیغات توخالی باشه. اما واقعیت اینه که کتاب فوق العاده مفید از آب دراومد. خیلی راضی هستم که کتاب رو خوندمش 🙂

 

 

Mockup psd created by yeven_popov – www.freepik.com

دیدگاهتان را بنویسید