معرفی پنج کتاب کوتاه برای تازه کارها

معرفی کتاب کوتاه

سلام! می خوام پنج تا کتاب کوتاه معرفی کنم. کتابهایی که خوندن هر کدومشون فقط چند ساعت طول میکشه. یعنی در یک روز می تونی تمومش کنی. این پست به درد کسانی می خوره که وقت یا حوصله ی مطالعه های طولانی و بلند مدت رو ندارند. و هم به درد کسانی می خوره که تازه می خوان عادت به مطالعه رو شروع کنند. اما نمی دونند از کجا. اگه نمی دونی مطالعه کردن رو با چه کتابی شروع کنی، حتما یک نگاه به لیست ما بنداز!

الان دو تا راه داری: هم میتونی ویدیوی معرفی ها رو ببینی، هم میتونی متن این پست رو بخونی و با کتابها آشنا بشی!

https://youtu.be/gk6M96x40UM

۱- کتاب مردان بدون زن از هاروکی موراکامی

این کتاب یک مجموعه داستان ژاپنیه. موراکامی سبک نوشتن خیلی خاصی داره. همه چیز رو با کلمات ساده اما با مفاهیم عمیق بیان می کنه. مخصوصا در توصیف مرگ استاده. تو کتابهای مختلفی که ازش خوندم، معمولا یک یا چندتا از شخصیت ها دارن با مرگ یکی از نزدیکانشون دست و پنجه نرم می کنن. این کتاب کلا ۱۴۰ صفحه ست. نشر مروارید چاپش کرده و برای شروع کتابخوانی انتخاب مناسبیه.

معرفی کتاب کوتاه: مردان بدون زن
معرفی کتاب کوتاه: مردان بدون زن

۲- یوزپلنگانی که با من دویده اند

این هم یک مجموعه داستان کوتاهه از بیژن نجدی. دلیل اینکه داستان کوتاه پیشنهاد میدم اینه که شما میتونید هر داستان رو توی نیم ساعت یا کمتر تموم کنید. و این تموم کردن به شما انگیزه میده کتاب رو ادامه بدید. این کتاب هم خیلی کوتاهه. زیر ۱۵۰ صفحه ست. بیژن نجدی قلم شاعرانه ای داره. مثل این مونه که یک شاعر تصمیم بگیره شعرهاش رو به نثر بنویسه. منتها قلم داستانی خوبی هم داره و کتابش اصلا خسته کننده نیست. راستی من طرح جلدش رو خیلی دوست دارم! شما چی؟

معرفی کتاب کوتاه: یوزپلنگانی که با من دویده اند
معرفی کتاب کوتاه: یوزپلنگانی که با من دویده اند

۳- بزرگ شدن در ترکیه از اُزگه سامانچی

من عاشق این کتاب هستم! این کتاب هم کوتاهه و در یک روز خونده میشه و هم اونقدر جذابه که خیلی زود دوباره دلتون براش تنگ میشه. من این کتاب رو توی سه ماه دوبار خوندم. هر بار هم توی یک روز تموم شد! این کتاب داستان زندگی یک تصویرپرداز به اسم ازگه ست. ازگه در ترکیه به دنیا اومده و بزرگ شده و الان در امریکا استاد دانشگاهه. صفحه های کتاب مصور هستند. هم داستان ها و خاطرات ازگه جذابن، هم طرحهایی که زده. تازه در خلال خوندن کتاب با تاریخ معاصر ترکیه هم یک کوچولو آشنا میشین. در نهایت هم با یک حال خوب و پر انگیزه کتاب رو می بندین.

معرفی کتاب کوتاه: بزرگ شدن در ترکیه
معرفی کتاب کوتاه: بزرگ شدن در ترکیه

۴- خانه ای مثل بهشت

نوشته ی علیرضا تراشیون چاپ از نشر معارف. یک کتاب جمع و جور راهنما برای زوج ها. توصیه من اینه که اگه بیشتر از ۱۸ سالتونه و یک کوچولو به مزدوج شدن فکر می کنید، حتما بخونیدش. اگر هم مزدوج هستید اما احساس نیاز به راهنما دارید، باز هم بخونیدش. نکات خیلی خوبی توش نوشته شده. تازه، زود هم تموم میشه!

معرفی کتاب کوتاه: خانه ای مثل بهشت
معرفی کتاب کوتاه: خانه ای مثل بهشت

۵- خاطرات سفیر

اول که این کتاب رو گرفتم برام سوال بود اگه این خاطرات یک سفیره، پس چرا نویسنده ش یک خانومه؟ که خب در اولین صفحه ی کتاب متوجه شدم چرا! چون این کتاب خاطرات یک خانومه در زمانی که در یکی از دانشگاه های فرانسه تحصیل می کرده. از روونی متن کتاب همینقدر بگم که این خاطرات اول توی بلاگفا منتشر میشدن و بعدا بازبینی شدن و در قالب یک کتاب به چاپ رسیدن. دیگه خودتون میدونن زبون بلاگفا چقدر راحته دیگه؟!

معرفی کتاب کوتاه: خاطرات سفیر
معرفی کتاب کوتاه: خاطرات سفیر

این پایان معرفی کتاب کوتاه نیست!

امیدوارم از این پست خوشتون اومده باشه. هرچند که این پایان معرفی کتاب نیست. توی نردیشمی ما همیشه کلی معرفی کتاب داریم. حالا یا به شکل ویدیو، یا پست اینستاگرام یا حتی توی استوری ها. من اصلا نمیتونم جلوی خودم رو بگیرم و درباره ی کتاب حرف نزنم! خلاصه که امیدوارم توی معرفی های بعدی با من همراه باشید!

Photo by Joyce McCown on Unsplash

2 comments on “معرفی پنج کتاب کوتاه برای تازه کارها

دیدگاهتان را بنویسید