گاه نگار بارداری مادر و کودک

پلنر بارداری دی روحه

می دونستم قراره یک پلنر بارداری به دستم برسه، اما از جزئیاتش خبر نداشتم. وقتی بسته برام رسید و بازش کردم، اون قدر از دیدن طراحی و صفحه های جالبش لذت بردم که دیدم باید به شما هم معرفیش کنم: گاه نگار بارداری دی روحه. این گاه نگار بارداری رو پریسا آزاد طراحی کرده. خودش میگه: « لحظه ای که فهمیدم باردار هستم، هم خوشحال بودم و هم نگران. نگران اینکه کارهای زیادی رو باید انجام می دادم. دانش خیلی چیزها رو نداشتم.» این تجربه بود که باعث شد پریسا اول برای خودش یک دفتر برنامه ریزی بارداری درست کنه. اون فرآیند نوشتن در این دفتر رو بعد از به دنیا اومدن فرزندش هم ادامه داد. بعدتر هم نسخه ی آماده ای از همون دفتر رو بر اساس تجربه ای که داشت طراحی کرد. گاه نگار بارداری مادر و کودک که حاصل تجربه ی پریساست، قراره به مادرها کمک کنه در این دوران تنها نباشن و به همه ی کارهاشون برسن.

بریم سراغ بخش های اصلی این گاه نگار:

۱- من مادر تو هستم

این قسمت مربوط میشه به معرفی والدین کودک. اینکه مادر کیه، چه ویژگی هایی داره، پدرش کیه، چه ویژگی هایی داره. یک سری مکان خاص برای قرار دادن اطلاعات خاصی در نظر گرفته شده که این دفتر رو خیلی بامزه کرده. مثلا ما اینجا یک قسمت داریم برای چسبوندن عکس مراسم ازدواجمون! یا قرار دادن عکسای خانوادگی و کشیدن درخت اصل و نسب! یک صفحه هم مربوط میشه به نوشتن داستان روزی که می فهمیم باردار شدیم!

در بخش اول دفتر لیستی برای ملاقات های مادر با پزشک در نظرگرفته شده. این لیست کلی از نگرانی های شما رو کم می کنه! همچنین قسمت هایی برای برنامه ریزی خورد و خوراک ، فعالیت بدنی و خواب هم در نظر گرفته شده. یعنی چیزهایی که یک مادر باردار باید خیلی بهشون توجه کنه!

پلنر بارداری دی روحه
پلنر بارداری دی روحه

۳- چهل هفته بارداری

در این بخش چهل صفحه برنامه ریزی هفتگی داریم. که خیلی خوب و تر و تمیز طراحی شده. آخر این بخش هم چند صفحه ی شطرنجی خالی داریم. مال طراحی های اضافی ای که خودمون بنا به شرایطمون دلمون می خواد انجام بدیم!

پلنر بارداری دی روحه
پلنر بارداری دی روحه

۳- روزهایی که در انتظار تو هستیم

این بخش طراحی شده برای ثبت لحظه های قشنگ قبل از تولد فرزندمون! جا داره برای چسبوندن عکس های سونو، برای نوشتن اسم کتابهایی که تو این مدت خوندیم ، برای لالایی هایی که یاد گرفتیم. حتی یک لیست نیمه آماده برای خرید سیسمونی هم داره! یک روزشمار خوشگل هم داره برای علامت زدن روزهایی که ما رو به تولد فرزندمون نزدیک تر می کنن! آخرین صفحه ی این بخش، قراره احساسمونو از آخرین ساعت هایی که فرزند توی بدنمونه بنویسیم. بعدشم یک صفحه شطرنجی خالی و بعدشم پایان این ۴۰ هفته…

پلنر بارداری دی روحه
پلنر بارداری دی روحه

۴- به زندگی ما خوش اومدی!

در شروع بخش چهارم، از فرزندمون می نویسیم . اینکه موقع به دنیا اومدن چند کیلو بوده. چه ویژگی هایی داشته. اون روز اخبار دنیا چی بوده. عکس اثر دست و پای فرزندمونو هم می تونیم توی این دفتر ثبت کنیم.

ایده هایی که در این بخش استفاده شده خیلی زیاد و بامزه ن! من به چندتاشون اشاره می کنم:

 • یادگاری نوشتن کسانی که به دیدن فرزندمون میان!
 • صفحه ای برای نگه داری مچ بند نوزاد، رسید و بقیه ی چیزهای بیمارستان

یکی از بخش های خیلی مفید این دفتر، صفحه های یک شبانه روز با تو عه. این صفحه یک نمودار دایره ای بزرگ داره. دایره به ۲۴ قسمت تقسیم شده. یعنی ۲۴ ساعت روز! ما برای این صفحه تاریخ می زنیم. سن دقیق فرزندمونو می نویسیم. و بعد نمودار رو با توجه به فعالیت های نوزادمون رنگ می کنیم. اینکه کی خواب بوده، کی بیدار و سرحال بوده، کی بیدار و بهونه گیر بوده بچه مون، کی داشته شیر می خورده و کی حموم بردیمش یا داشتیم پوشکشو عوض می کردیم.

این نمودار به ما کمک می کنه الگوی روزهامونو به دست میاریم. مادری نباشیم که کل روز داره با بچه ش ور می ره و وقت برای خودش نداره. بلکه بتونیم با توجه به الگوی رفتاری فرزندمونه، برای خودمون هم برنامه ریزی کنیم و به خودمون برسیم. بهتره این نمودار رو چند ماه یک بار پر کنیم.

پلنر بارداری دی روحه
پلنر بارداری دی روحه

۵- سال اول زندگی تو

توی بخش پنجم هم یک سری برنامه ی هفتگی داریم. پر کردنش دست خودمونه البته در روزهای هفته به نوشیدن آب توجه خاص شده .

 

۶- تو را نگاه می کنم که رشد می کنی، که بزرگ می شوی

بخش آخر دفتر باز هم پره از ایده های قشنگ مثلا:

 • یک صفحه برای ثبت کردن سن، قد و وزن فرزندمون و توانایی هایی که کسب می کنه
 • ثبت ترتیب رویش دندون هاش و عکس اولین دندانی که در میاره!
 • ثبت اولین های فرزندمون. (اولین کلمه، اولین خنده ، اولین حمام و …)
 • یک پاکت کوچولو برای نگه داشتن اولین تارهای مو
 • چند صفحه برای خاطره نویسی با عنوان: داستان روزی که …
 • ثبت خاطره ی تولد هاش
پلنر بارداری دی روحه
پلنر بارداری دی روحه

 

ویژگی های جالب این گاه نگار بارداری

توی این گاهنگار بارداری به جزئیات خیلی توجه شده. مثلا:

 • صفحه های خالی شطرنجی
 • استیکر های مرتبط و قشنگ
 • جداکننده های مقوایی با جیب
 • بوکمارک آهنربایی
پلنر بارداری دی روحه
پلنر بارداری دی روحه

جمع بندی

طراحی دفتر شکیله، جنس کاغذاش خوبه، توی جعبه ی جدا میاد. اینطوری هم برای کادو دادن خوبه، هم برای سال ها نگه داشتنش خیالمون راحته. ایده های بامزه توش زیاده. وسیله ی خوبیه هم برای کم کردن اضطراب های دوران بارداری، هم برای گذران وقت. اگه خودتون باردارید، به نظر من تهیه ش کنید. اگر کسیو میشناسید که بارداره، گزینه ی مناسبی برای هدیه دادنه.

من که این دفترو برای خودم نگه می دارم. برای یک روز درآینده که بهش نیاز پیدا کنم!

لینک های مفید

وب سایت دی روحه

دانلود صفحه های آماده ی برنامه ریزی

دیدگاهتان را بنویسید