آموزش تحلیل ردیاب عادت

احتمالا می دونید ردیاب عادت (همون هبیت ترکر) چیه! من قبلا در این پست راجع بهش حرف زدم. ما اول هر ماه یک جدول درست می کنیم و عادت هامونو توش ثبت می کنیم. حالا در پست امروز، می خوام راجع به این حرف بزنم که چطور در انتهای ماه، ردیاب عادتمون رو تحلیل کنیم!

هبیت ترکر چیست؟!

هبیت ترکر چطور کار می کنه؟

ما توی ردیاب عادت، اول هر ماه یک جدول می کشیم. توی این جدول رو از تاریخ یکم تا انتهای ماه می نویسیم. یک سری کار رو هم مشخص می کنیم که می خواهیم اون ماه تمرین کنیم که برامون تبدیل به عادت بشن. مثلا مسواک زدن یا مطالعه کردن. در طول ماه ، هر روز که بولت ژورنالمون رو باز می کنیم، می ریم سراغ این ردیاب عادت  و کارهایی رو که انجام دادیم علامت می زنیم. یک نمونه از ردیاب عادت رو می تونید توی این عکس ببینید:

من در این عکس، برای هر عادت یک جدول سی تایی جدا کشیدم. اما میشه یک جدول کلی برای تمام عادت کشید. توی ستون عمودی اسم عادت ها رو نوشت و توی ستون افقی هم تاریخ یکم تا سی ام ماه رو نوشت.

ردیاب خواب و ردیاب عادت
ردیاب خواب و ردیاب عادت

چطور ردیاب عادت رو تحلیل کنم؟

خیلی طبیعیه که آخر ماه ببینیم یک سری روزها خالی موندن. خب آدمیم دیگه. یک روز مشکلی پیش میاد. یک روز حال نداریم. یک روز مریض میشیم. خلاصه می بینیم که این جدول خالی مونده. حالا باید برای ماه بعد تصمیم بگیریم. اگه قرار در ماه آینده هم یک ردیاب عادت داشته باشیم، کدوم عادت ها رو نگه داریم؟ چرا؟ کدوم ها رو حذف کنیم؟ چرا؟

من در این ویدیو با مثال از دفتر خودم، بهتون نشون دادم که چطور هبیت ترکرم رو تحلیل می کنم و برای ماه بعد تصمیم می گیرم! امیدوارم این ویدیو به شما کمک کنه درک بهتری از طرز کار ردیاب عادت پیدا کنید!

اگر هنوز نمی دونید مفهوم بولت ژورنال چیه و چطوری درست میشه حتما این پست رو ببینید:

بولت ژورنال چیست؟

من در این پست به طور خلاصه بولت ژورنال رو معرفی کردم. البته مرجع اصلی آموزش روش بولت ژورنال، کتابیه که رایدر کارول نوشته. این کتاب رو با ترجمه ی من می تونید از این لینک تهیه کنید:

خرید کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال

امیدوارم نردیشمی بتونه به شما کمک کنه تا بهتر در مسیر موفقیت قدم بردارید. و اون زندگی ای رو برای خودتون بسازید که از ته دل آرزوش رو دارید.

One comment on “آموزش تحلیل ردیاب عادت

 1. سلام خانم نجاری
  خیلی استفاده کردم از ویدئو خوب و جذاب و جدیدتون
  چند تا مطلب
  یکی اینکه خیلی ممنون که هبیت های خودتون رو که جنبه شخصی داره رو برای آموزش به اشتراک گذاشتین واقعا ممنونم
  دوم اینکه زیرنویس ، کار جدید و جالبی بود که من خوشم اومد انگار با یه تمرکز بیشتری ویدئو رو نگاه میکردم(فقط یه سوال همه رو تایپ کردین یا با نرم افزاری ، چیزی گفتین و اون تایپ کرده و نهایتا ویرایش کردین؟اگه نرم افزار بوده چی بوده؟)
  سوم اینکه نکات جالبی در رابطه با تحلیل هبیت ها یاد گرفتم. خود من بارها به کلیت تیک ها نگاه میکردم و میگفتم چه خوب انجام دادم یا اه چرا انجام ندادم
  چهارم هم یه سوال اگر کاری عادتمون شد و مثلا سه ماهه مستمر داریم انجامش میدیم آیا باید از لیست عادتها خارج بشه؟ یعنی بعد از چند وقت از لیست خارج بشه ۲۱ روز۴۰ روز؟ ۶۶ روز ؟ یا کی؟
  چون من هر روز ورزش میکردم (شنا سوئدی میرفتم از ۳ تا شروع کردم تا ۳۰ تا رسوندم با ۵۰ تا شکم)و توی هبیت ترکرم حدودا یکماه تیک میزدم که حدودا ۳ ماه انجام دادم و از یه روزی ترک شد
  ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید