بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال چیست و راهنما

بولت ژورنال به زبان ساده

دوستای خوبم، بولت ژورنال در حقیقت یک دفتره. یک دفتر ِ خیلی ساده که هر شخص توش اونجوری که دلش میخواد واسه زندگیش برنامه ریزی میکنه.  دلیل جذاب بودنش هم دقیقا همینه که هر بولت ژورنال مربوط به یک شخصه و اون شخص میتونه با توجه به سلیقه و نیازش درستش کنه. یک نفر ممکنه بخواد واسه کنکور برنامه ریزی کنه. یکی بخواد کارهای خونه شو روی نظم انجام بده. یک نفر برای کارهای دفتریش استفاده کنه.

پس واسه ی بولت ژورنال درست کردن فقط باید یک دفتر و خودکار داشته باشین و اینکه بدونین از زندگیتون چی میخواین. یعنی هدف داشته باشین. و بعد شروع کنید به برنامه ریزی کردن به سبک خودتون برای هدفی که مخصوص شماست.

معمولا توی بولت ژورنال ها یک سری صفحه ی مشترک هست. صفحه هایی که خیلی کاربردی هستن و فارغ از اینکه هدف چیه میتونن مورد استفاده قرار بگیرن. از اینجا به بعد چندتا از این صفحه ها رو با هم مرور میکنیم.

چطور بولت ژورنال درست کنم؟

بعد از تهیه ی لوازم التحریر مناسب، نوبت میرسه به درست کردن بولت ژورنال. قسمت جذاب ماجرا این جاست که می تونید صفحه ها رو هر طوری که دلتون می خواد درست کنید. منتها یک چارچوب کلی وجود داره که اگر بهش عمل کنید کارایی این دفتر خیلی زیاد خواهد بود.

پیشنهاد می کنم حتما صفحه ی آموزش بولت ژورنال رو بخونید یا ویدیو آموزش بولت ژورنال رو تماشا کنید. من کامل توضیح دادم که چارچوب اصلی بولت ژورنال چیا هستند و چطور میشه بولت ژورنال درست کرد.

یادتون باشه نیازی نیست که همون اول کلی صفحه ی متفاوت درست کنید. حتی به فکر زیبایی هم نباشید. (اصلا زیبایی مهم نیست!) بلکه با صفحه های کم و کاربردی (همونایی که توی راهنما معرفی شدن) شروع کنید و با گذر زمان که کم کم با بولت ژورنال آشنا شدید و بهش عادت کردید، صفحه ها رو افزایش بدین.

بولت ژورنال را از کجا تهیه کنم؟

خب حلا که می دونید بولت ژورنال چیست سوال پیش میاد که چطور میشه این دفتر رو داشت؟! بولت ژورنال یعنی یک دفتر ساده و یک خودکار که شما می خرید. بقیه ش دست خودتونه. شما در ابتدا اصول این روش رو یاد می گیرید و بعد می تونید خودتون دفتری رو درست کنید که متناسب با شخصیت و زندگی خودتون باشه. مزیت اصلی بولت ژورنال هم در همینه که برای هر کس متفاوته و هر شخصی می تونه اون رو مطابق با نیازهای خودش طراحی کنه.

هر جایی که چیزی به عنوان بولت ژورنال به شما می فروشه بدونید که کلاه برداریه. اصل بولت ژورنال در اینه که هر کسی خودش اون رو برای خودش طراحی می کنه. در نتیجه بولت ژورنال هر شخص با بولت ژورنال آدم های دیگه متفاوته. حتی بولت ژورنال یک نفر در هجده سالگیش با بولت ژورنال همون آدم وقتی بیست ساله میشه کلی فرق داره. بنابراین دفترهای برنامه ریزی آماده، هرچند که می تونن مفید باشن (خودم هم قبلا ازشون استفاده کردم) اما اسمشون هیچ وقت بولت ژورنال نیست! چون امکان نداره چیزی که برای استفاده ی چند صد یا چند هزار نفر طراحی شده بتونه بولت ژورنال باشه. بولت ژورنال هر شحص یک دفتر کاملا متمایز و خاصه!

پس برای تهیه ی بولت ژورنال باید یک دفتر خالی، هر دفتری که باهاش راحت هستید و یک خودکار (یا بیشتر!) تهیه کنید و خودتون دست به کار بشید!

این پست احتمالا به دردتون می خوره: دفتر مناسب بولت ژورنال

ماه نگار

در انگلیسی به این صفحه میگن:

monthly spread

این صفحه رو اول هر ماه درست میکنید برای همه ی کارهایی که میخواین توی اون ماه انجام بشه. یا هدف هایی که میخواین بهش برسین. من برنامه ریزی ماهانه م برای ماه اردیبهشت رو بهتون نشون دادم. توی این صفحه هدف هام رو دسته بندی کردم تا راحت تر باشه برام. یک مقداری جای خالی هم گذاشتم واسه اینکه آخر ماه گزارششو بنویسم که به کدوم کارها رسیدم و به کدوم ها نرسیدم و چرا.

این نکته خیلی مهمه که آخر ماه برگردین و به عقب نگاه کنین. از کارهایی که با موفقیت انجامشون دادین خوشحال بشین و اگر به یک سری کارها نرسیدین غصه نخورین بلکه دنبال راه حل بگردین. مطمئن باشین اگر درک خوبی از شخصیت و زندگیتون داشته باشین میتونین به بهترین برنامه برای خودتون برسین.

صفحه ی کتاب خوندن

توی انگلیسی به این صفحه میگن:

reading-tracker

برای کتاب های درسیتون یا هر کتاب دیگه ای که حجم بالایی داره و حتما باید بخونیدش میتونید این صفحه رو درست کنید. به این شکل که اسم کتابو می نویسید، بخش های کتاب رو جدا میکنید و صفحه های مربوط به هر بخش رو هم می نویسید. اون وقت هر شب هرچقدر از کتاب رو که خوندید و جلو رفتید توی دفترتون علامت میزنید و هایلایت میکنید. این طوری کاملا متوجه پیشرفتتون میشید و حس خوبی بهتون دست میده.

لیست ها

مسلما در انگلیسی بهش میگن:

lists

 همه ی معمولا توی زندگیمون مقدار زیادی لیست انجام نشده داریم. هیچ ربطی هم به سن و شغل و غیره نداره. ممکنه لیست خرید داشته باشیم، لیست فیلم هایی که باید ببینیم، لیست آدم هایی که باید به مهمونی دعوت کنیم، لیست شهرهایی که توی مسافرت بعدیمون میخوایم بریم، لیست فروشگاه هایی که محصولاتشون رو دوست داریم.

خلاصه که هر شخص اونقدر لیست توی ذهنش داره که مسلما همیشه نصفشونو فراموش میکنه. یکی از مهم ترین صفحه های همه ی بولت ژورنال ها صفحه ی لیست هست. من توی این لیست یک صفحه ی ساده ی لیست خرید رو گذاشتم. اون بالا به جای خرید میشه هرچیزی نوشت چون یک لیست ساده هست.

نقاشی و خوشگل کردنش هم به عهده ی خودتون. فقط مهم اینه که اونجوری باشه که شما دوسش دارید نه هیچ کس دیگه.

صفحه ی برنامه ریزی هفتگی

به انگلیسی:

weekly-spread

یا

weekly-schedule

این صفحه کاربردی ترین صفحه ی دفتر منه. هرشب و هر روز صبح بازش میکنم و به تناسب پر میشه. توی این صفحه روزهای هفته رو می نویسید، تاریخ میزنید، کارهای مربوط به هرروز یا کل هفته رو یادداشت میکنید و بعد کم کم هر کاری رو که انجام میدید علامت میزنید و خوشحال میشید.

من توی صفحه هام معمولا یک قسمت مربوط به کارهای هفته ی آینده هم قرار میدم چون ممکنه کارهایی پیش بیاد که برای هفته ی بعده اما هنوز صفحه ی مربوط به اون هفته رو درست نکرده باشم. اون وقت کارهارو توی این باکس مینویسم و بعدا که صفحه ی بعدی درست شد منتقلشون میکنم به هفته ی بعد و روزی که باید انجام بشن توی اون هفته.

صفحه ی عادت ها

توی انگلیسی به این صفحه میگن:

habit-tracker

هدف اصلی این صفحه تمرین کردن عادت های خوب زندگیمونه. عادت هایی که دلمون میخواد هرروز یا بیشتر روزها انجامشون بدیم. عادت هایی مثل مسواک زدن، کتاب خوندن، تمرین انجام دادن، رفتن به دیدن خونواده، ورزش کردن …

عکسی که براتون گذاشتم یک صفحه ی عادت های ماهیانه ی بولت ژورنال خودم هست. صفحه ی عادت ها رو میشه هفتگی یا حتی سالیانه هم نوشت. بستگی داره که خودتون چطور راحت باشید.

صفحه ی ساعات خواب

در انگلیسی میگن:

sleep-tracker

این صفحه در بولت ژورنال برای کسایی که ساعت خوابشون منظم نیست مثلا شبا تا صبح بیدارن یا کسایی که میگرن دارن و نیازه که حتما ساعت خواب کافی و سر موقع داشته باشن خیلی صفحه ی مفیدیه. میتونید توی یک صفحه همه ی روزهای ماه و ساعت ها رو بنویسید و بعد هر روز ساعت هایی رو که خوابیدین هایلایت کنید. این طوری آخر ماه کاملا دستتون میاد که وضعیت خوابتون چطوره و باید چطور تغییرش بدین تا روی زندگیتون تاثیر مثبت داشته باشه.

یک سری نکته ی کلی

بولت ژورنال یک دفتر شخصیه. به این معنی که باید اونجوری درستش کنید که خودتون دوس دارید  و برای زندگیتون مفیده. نیازی نیست مطابق سلیقه ی دیگران باشه. اگه دوس دارید کلشو فقط با خودکار مشکی پر کنید. اگر دوس دارید هر صفحه شو نقاشی بکشید. اگر دوس دارین توی دفتر خط دار انجامش بدید.

مهم اینه که تاثیر مثبت توی زندگیتون داشته باشه. پس هدف هاتونو بدونید و واسشون برنامه ریزی کنید.

اگه به برنامه م نرسیدم چی؟

فکر نمیکنم هیچ آدمی روی کره ی زمین وجود داشته باشه که هر برنامه ای که ریخته رو انجام داده باشه. آخر هر هفته یا هر روز یا هر ماه، برنامه ای که نوشته بودید رو نگاه کنید، از کارهایی که عقب افتاده اصلا ناراحت نشید بلکه سعی کنید الگوی زندگیتونو پیدا کنید. یعنی دلیل انجام نشدن هر برنامه ای رو پیدا کنید و سعی کنید برای هفته یا ماه بعد برنامه ی درست تری بچینید.

از روزی که شروع میکنید مدتی طول میکشه تا دستتون بیاد چطور باید برنامه ریزی کنید پس از تغییر نترسید و سعی کنید سبک های جدید رو امتحان کنید. مطمئن باشید اگر پشت کار داشته باشید حتما به نتیجه می رسید.

nerdishMe

دوستای خوبم عکس های این پست از صفحه ی اینستاگرام من آورده شده و اگر دلتون بخواد میتونید به این صفحه برید و ایده های بیشتری بگیرین.

هر سوالی که دارین پایین همین پست بپرسید تا جواب بدم.


ویدیو آموزشی بولت ژورنال چیست
ویدیو آموزشی بولت ژورنال چیست؟

 

وبینار پایبندی به برنامه بولت ژورنال
ویدیو آموزش پایبندی به برنامه بولت ژورنال
Spread the love

10 comments on “بولت ژورنال چیست؟

  1. سلام خانم نجاری
    واقعا کارتون حرف نداره.بینظیرین، بعد از مدتها بی برنامگی و بی هدفی توی زندگی؛ از دیشب که با وبلاگتون آشنا شدم دیدم نسبت به زندگی عوض شده، دست گلتون درد نکنه. فقط یه سوال ررررریز؛توی برنامه ریزی ماهانه،از قبل برای هر روز برنامه ریزی کنیم(مثلا بنویسم که هفته بعد شنبه اینکارا روباید انجام بدم) یا یک هدف رو تعیین کنیم و نسبت به اون هدف، هرروز قدم به قدم پیش بریم؟؟؟؟
    شما خیییییییییییییییییییییییییییییییییلی باحالین…

پاسخی بگذارید