بولت ژورنال درست کنیم
بولت ژورنال

چگونه بولت ژورنال بسازیم

وقتی تا حالا اصلا برنامه‌ریزی نکرده‌باشیم یا اینکه هیچ وقت برنامه‌هامون رو توی یک دفتر منظم ننوشته باشیم، درست کردن یک بولت ژورنال میتونه به نظرمون سخت و گیج کننده بیاد. ممکنه ندونیم باید با چه صفحه‌هایی شروع کنیم یا اینکه ترتیبشون باید چطور باشه. توی این پست قراره یاد بگیریم که برای اولین بار چگونه بولت ژورنال بسازیم.

از اینجا به بعد فرض بر اینه که شما یک دفتر و حداقل یک خودکار آماده برای درست کردن یک دفتر برنامه ریزی دارید. یادتون باشه چیزی که توی درست کردن بولت ژورنال مهمه خوشگلی نیست، بلکه میزان تاثیرگذار بودنش در زندگی شماست. حالا وقتشه که شروع کنیم!

۱- ایجاد اهداف ذهنی

قبل از اینکه شروع به خظکشی و نوشتن در بولت ژورنالتون بکنید، از خودتون این سوال رو بپرسید:

    چه بخش هایی از زندگیم رو میخوام تغییر بدم؟ ( ویژگی های شخصیتی، وضعیت درسی، درآمد، رابطه ی عاطفی با همسرم و …)

حالا یک ورق کاغذ بردارید و این هدف ها رو روش بنویسید. در مرحله ی بعد به زمان بندی زندگیتون نگاه کنید و این سوالها رو از خودتون بپرسید:

  • می خوام فردا چه تغییری کرده باشم؟
  • می خوام هفته ی دیگه چه تغییری کرده باشم؟
  • می خوام ماه دیگه چه تغییری کرده باشم؟
  • می خوام تا آخر سال چه تغییری کرده باشم؟

جواب این سوالها رو با توجه به سوال اول بنویسید. مثلا اگر در ابتدا نوشته بودید که می خوام وضعیت درسیم بهتر بشه، و اگر آدمی هستید که تکالیف خونه رو یادتون میره و یکی از دلایل معدل پایینتون ننوشتن و تحویل دادن تکالیفه، در پاسخ به سوال «میخوام ماه دیگه چه تغییری کرده باشم» بنویسید: «همه ی تکالیف مدرسه م رو انجام بدم»

یا مثلا اگر در پاسخ به سوال اول از وضعیت کاری تون ناراضی بودید، میتونید برای تغییر تا سال دیگه این موقع بنویسید «میخوام درآمدم دو برابر شده باشه.»

در این مرحله قراره سعی کنیم هدف های کلی توی ذهنمون رو روی کاغذ بیاریم و براشون زمان بندی تعیین کنیم. این مرحله که قبل از باز کردن دفتر بولت ژورنالتون انجام میشه، مهم ترین مرحله ی ساختن بولت ژورناله!

۲- تصمیم گیری درباره ی صفحه ها

بولت ژورنال میتونه شامل صفحه های خیلی زیادی باشه. اینکه من تصمیم بگیرم کدوم یک از اون صفحه ها رو توی دفترم داشته باشم بستگی به خودم داره. اگه هیچ ایده ای درباره ی صفحه های بولت ژورنال ندارید میتونید این پست رو مطالعه کنید که توش در رابطه با یک سری از صفحه های پرکاربرد بولت ژورنال توضیح دادم. میتونید با صفحه های مختلف آشنا بشید و انتخاب کنید که برای شروع از کدوما استفاده کنید. حواستون باشه که برای اتخاب صفحه ها باید به اون کاغذی که اون اول نوشتید نگاه کنید. صفحه ها رو باید در راستای اون هدف های توی سرتون انتخاب کنید تا برای رسیدن به هدف هاتون کمکتون کنند.

اگه پیشنهاد منو بخواید، برای درست کردن یک بولت ژورنال ، زمانی که تا حالا چنین دفتری نداشتیم بهتره با این صفحه ها شروع کنیم:

  • برنامه‌ ریزی سالانه
  • برنامه ریزی ماهانه (هر ماه جدا)
  • برنامه ریزی هفتگی
  • هبیت ترکر
  • صفحه ی ایده ها و نظرات

صفحه برنامه ریزی سالانه

صفحه ی برنامه ریزی سالانه قراره دورنمای یک سال رو به شما نشون بده. این صفحه قراره عنوانی مثل «اهداف سال ۹۷» یا «برنامه سال ۹۸» داشته باشه و توش عنوان هدف های اون سال نوشته بشن. این صفحه رو میتونید حتی به فصل های مختلف تقسیم کنید. یعنی یک صفحه با چهار قسمت «بهار ۹۸» و «تابستان ۹۸» و «پاییز ۹۸» < «زمستان ۹۸» داشته باشد که هدف های مربوط به هر فصل در باکس مربوطه نوشته شده باشه.

صفحه برنامه ریزی ماهانه

فرم کلی این صفحه مانند صفحه ی برنامه ریزی سالانه میمونه. با این تفاوت که برای هر ماه جدا انجام میشه. معمولا بهتره پر کردن این صفحه رو بذارید برای یکی دو هفته مونده به شروع اون ماه. مثلا اگر الان ۱۵ آبانه، منطقی نیست تمام هدف های ماه بهمن رو نوشته باشید. اما یادتون باشه روز ۳۰ دی باید هدف های ماه بهمن آماده و ثبت شده توی دفتر باشن.

View this post on Instagram

* باید اعتراف کنم که‌توی همه ی عمرم به اندازه ی امسال به ماه مرداد اهمیت نداده بودم!🤦🏼‍♀️ همیشه انگار وسط زندگیم گم بوده اما امسال جوری بولد شده که تا ابد نمیتونم فراموشش کنم! 😊 مرداد شما چطور میگذره دوستان؟! . . . . . . . . . #مرداد #تابستان #بولت_ژورنال #بولت_جورنال #برنامه #برنامه_ریزی #برنامه_درسی #برنامه_هفتگی #برنامه_ریزی_درسی #برنامه_عروسی #هدف #انگیزه #انگیزشی #پلنر #bujo #bulletjournal #planner #planneraddict #newmonth #tehran #iran #iranian

A post shared by زهرا نجاری (@nerdishme) on

این صفحه نمونه ی برنامه ریزی ماهانه ست. کشیدن روزهای یک ماه به صورت گرید باعث میشه بتونیم اتفاق ها و کارهای مربوط به یک تاریخ خاص رو توی اون ماه وارد کنیم. اگه دقت کنید میبینید که در ستون سمت راست این صفحه، من برای هدف ها و کارهای کلی جا گذاشتیم. هدف ها و کارهایی که مربوط به روز خاصی نبودند اما مهم بوده که حتما در اون ماه انجام بشن. نمونه ی این صفحه رو میتونید از اینجا دانلود کنید و بعد از پرینت گرفتن استفاده کنید.

View this post on Instagram

• یکی از قدیمی ترین نکته های برنامه ریزی رو سالها پیش از دفتر قلم چی یاد گرفتم. توش نوشته بود اگه امروز که این دفتر رو خریدید سه شنبه ست، نذاریدش کنار تا شنبه که برنامه ریزی کنید. از همین الان برنامه ریزی رو شروع کنید. بذارید اولین هفته توی دفترتون از چهارشنبه شروع بشه! 🙂 این جمله روی من خیلی تاثیر داشت و هنوزم که هنوزه اعتقادم اینه که بهترین وقت برای شروع یک کار همین الانه! قرار نیست چیزی رو بذارم واسه فردا صبح، از شنبه یا حتی سال جدید! 😃 امروز هجدهم مهره و من یک سری هدف جدید به ماه مهرم اضافه کردم. چون اگه میخواستم صبر کنم و بذارمشون برای آبان، یعنی حداقل دوازده روز از رسیدن بهشون عقب می افتادم! 😋 با این عقب ننداخذن موافقین؟ یابه نظرتون همه چیز باید از اول هفته و اول ماه شروع بشه؟! پ.ن: اون استیکرهای خوشگل روی سایت موجودن!🎈 . . . . . #برنامه_ریزی #پلنر #بولت_ژورنال #بولت_جورنال #دانشجو #کنکور #هفته #برنامه #برنامه_هفتگی #برنامه_ماهانه #هدف #قلمچی

A post shared by زهرا نجاری (@nerdishme) on

اینم یک نمونه ی دیگه از برنامه ریزی ماهانه که یک برنامه ی جمع جور فقط با نوشتن هدف هاست. ایده ی کشیدن تقویم ماه در این صفحه میتونه بهتون برای برنامه ریزی های بعدی کمک کنه. استیکرهای تقویم و باکس های خالی هم از اینجا قابل سفارش هستند.

 

صفحه برنامه ریزی هفتگی

برای هر ماه تعداد چهار یا پنج تا برنامه هفتگی لازمه. هر برنامه هفتگی معمولا شامل باکس های مربوط به هر روز هفته و باکس کارهای کلی اون هفته میشه. بهتره کارهای مربوط به هر روز رو شب قبلش در باکس اون روز بنویسید تا فردا صبح که از خواب بیدار میشید دقیقا بدونید قراره چکار کنید و با انگیزه روزتون رو استارت بزنید.

نمونه ی یک برنامه ی هفتگی ساده که در دو صفحه کشیده شده! این برنامه یک قسمت داره مربوط به کارهای هفته ی بعد (next week) که بعدا یادم نره. یک قسمت برای کارهای کلی هفته، یک قسمت مربوط به تقویم اون ماهی که این هفته مربوط بهشه و یک قسمت برای یک جمله ی انگیزشی تا هر وقت نگاهش میکنم انرژی مثبت بگیرم.

 

صفحه هبیت ترکر

هبیت ترکر ها صفحه هایی با ساختار جدول مانند هستند و به درد پیدا کردن عادت های جدید و مثبت میخورن. عادت هایی که توی این جدول ها قراره یادداشتشون کنید کاملا مرتبط با اون هدف های کلی هستند که همون اول توی کاغذ نوشتید. مثلا اگه من میخوام وضعیت درسیم بهتر شه بهتره توی هبیت ترکرم یک قسمت برای پیش خوانی درس ها بذارم یا اگه دلم میخواد وزن کم کنم بهتره یک قسمت مربوط به نوشیدن آب و مایعات کافی در طول روز اختصاص بدم.

View this post on Instagram

*** تا الان‌که این هبیت ترکر جزء ِ صفحه های فیوریت من محسوب میشه. اون‌ نمودارهای پایین هم نشون میده که در طول ماه چه روزهایی بیشتر به عادت هام پایبند بودم و چه روزهایی کمتر! 🎒💪🏻 . . . . . . . #بولت_ژورنال #هبیت_ترکر #ترکر #دفتر #دفتر_برنامه_ریزی #برنامه #برنامه_ریزی #برنامه_درسی #برنامه_ریزی_درسی #ایران #تهران #خرداد #مهندس #مهندسی_برق #bujo #bulletjournal #habittracker #habit #habittracking #planner #bujotracker #stabilo #tehran #iran #Iranian #iraniangirl #electricalengineering #بولت_ژورنال_نردیشمی #هبیت_ترکر_نردیشمی

A post shared by زهرا نجاری (@nerdishme) on

 

کشیدن این جدول ها توی دفترهای نقطه ای یا شطرنجی کار زیاد سختی نیست اما اگه به نظرتون حوصله ی زیادی میخواد و یا می ترسید با وسواس زیاد به خرج دادن وقتتون رو الکی هدر بدین بهتون توصیه میکنم از صفحه های آماده قابل چاپ و یا استیکرها استفاده کنید.

 

۳- خودتون رو ارزیابی کنید

هر شب، آخر هفته ها و آخر هر ماه برگردید و برنامه تون رو ارزیابی کنید. از انجام ندادن ها ناامید نشید و مطمئن باشید که با گذر زمان بهتر و بهتر میشید.

 

امیدوارم متن بالا بهتون کمک کرده باشه تا دید واضح تری نسبت به بولت ژورنال درست کردن پیدا کنید. دیدن عکس های زیاد و خوشگل روی اینترنت ممکنه شما رو گیج کنه. نیازی نیست که همه ی اون صفحه های خوشگل رو با هم توی دفترتون جا بدید!! مطمئن باشید اگر با یک سری صفحه ی ضروری و ساده شروع کنید، روزهای و هفته های بعدش باز هم وقت خواهید داشت که صفحه های خوشگلتری رو به دفترتون اضافه کنید.

اگه همچنان حس میکنید آمادگیشو ندارید که خودتون صفحه های لازم رو توی دفترتون بکشید، بهتون پیشنهاد میکنم با دانلود صفحه های آماده شروع کنید. بعد از پرینت گرفتن این صفحه ها اونا رو لای کلاسور بذارید یا به برد بزنید. اینطوری عادت به برنامه ریزی میکنید و دستتون میاد که کاربرد هر صفحه چیه و ترستون برای درست کردن بولت ژورنال میریزه.

یک راه دیگه هم سفارش دادن استیکرهای برنامه ریزیه که باعث میشه جدول ها و باکس های دفترتون صاف تر و خوشگل تر باشن و همچنین درست کردن صفحه ها وقت زیادی ازتون نگیره! با استفاده از این استیکرها میتونید خیلی راحت قسمت هایی مثل باکس های مربوط به روزهای هفته یا تقویم ماهیانه و یا هبیت ترکرهای آماده رو به دفترتون به چسبونید و توشون یادداشت کنید یا رنگشون بکنید.

یادتون باشه هر روشی که برای برنامه ریزی انتخاب میکنید، در نهایت مهم اینه که کم نیارید. همین!!


اگه با ویدیو دیدن بهتر یاد میگیرین، اینجا رو از دست ندین!

 

Spread the love

من زهرام، اردیبهشت ۷۲ به دنیا اومدم. عاشق کتاب، نوشتن و برنامه ریزی هستم! اگه تو هم مثل منی پس نردیشمی مخصوص خودته! امیدوارم از مطالب لذت ببری.

٪ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *